Virtuális kiállítás

Közös időnk ’89-90 | Virtuális kiállítás

Közösségi kiállítás másként

Alighogy megnyitott a Magyar Nemzeti Múzeum Közös Időnk ’89-90 című időszaki kiállítása 2020. február 28-án, a koronavírus járvány miatt néhány hét múlva ideiglenesen be kellett zárnunk. Ez azért is különösen fájdalmas volt számunkra, mivel a közösségi kiállítás döntően a több mint ötven felajánló által átadott homogén tárgyi anyagra épül, és a múzeum saját, 1989-re reflektáló gyűjteményi darabjai csupán kiegészítik ezeket. 2019. január 28-án intézményünk felhívást tett közzé, amelyben arra kértük honfitársainkat, hogy osszák meg velünk korabeli történeteiket, illetve tárgyi emlékeiket.

Virtuális kiállítás

Eucharisztikus Világkongresszus

Az eucharisztikus kongresszus a katolikus egyházban az Úrnapi körmenetekből eredeztethető ünnep. Ezen az eseményen a hívek a papsággal az Oltáriszentségben jelenlévő Krisztust ünneplik. A katolikus egyház tanítása szerint Jézus az utolsó vacsorán a tanítványaira és azok utódaira, vagyis a papokra hagyta azt a misztériumot, mellyel a kenyeret és bort az ő testévé és vérévé változtatják át, ezzel örökül hagyva önmagát az emberiségnek.

Virtuális kiállítás

ÖSSZETARTOZÁS ÉVE | VIRTUÁLIS FOTÓGALÉRIA

A Magyar Nemzeti Múzeum a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulója alkalmából kiállítást rendez az 1920-ban elszakított országrészek kulturális, művészeti kincseinek fotóiból. A tárlat a nemzeti összetartozást is szimbolizáló múzeum kerítésén a járvány miatt csak ősszel valósulhat meg.

Virtuális kiállítás

Klebelsberg 100

KLEBELSBERG 100 lapozható virtuális kiállítás>>>

2022-ben emlékezünk meg Magyarországon Klebelsberg Kuno gróf vallás- és közoktatásügyi miniszter hivatalba lépésének 100. évfordulójáról.

Klebelsberg kivételes tudású, meghatározó és kiemelkedő személyisége volt az I. világháború utáni Magyarország történetének.

Virtuális kiállítás

Az arisztokrácia világa

Ízelítő a 19. századi magyar arisztokrácia életét megelevenítő fényképekből

A virtuális kiállítás válogatást nyújt a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának anyagából. A rövid összeállítás felvillantja az arisztokrácia életének helyszíneit, a nagyszerű főúri otthonok külső és belső tereit, és néhány kép a főúri lakók hétköznapjait, elfoglaltságait is megmutatja. Megismerhetjük a 19. század második felében élt arisztokrácia számos képviselőjének arcképét, és láthatunk néhány felvételt az utazó vagy vadászó főurakról is. A kiállítás kurátora Baji Etelka.

Virtuális kiállítás

Szabadságharcosok között

John Sadovy fényképei az 1956-os magyar forradalom napjaiból

John Sadovy (1925–2010), a Life című amerikai képes hetilap megbízásából Magyarországra érkezett cseh származású fotóriporter négy napig, október 29. és november 1. között élte át és fényképezte az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeit. Ekkor készült képei, elsősorban a Magyar Dolgozók Pártja Budapesti Bizottsága székházának Köztársaság téri (ma II. János Pál pápa tér) ostromakor rögzített felvételei, a Life és más jelentős külföldi sajtótermékek oldalain váltak világhírűvé.

Virtuális kiállítás

Fény az éjszakában

Az összeállítás a műfény nélküli fényképezés első évtizedeiben készült fényképeken mutatja be az éjszakai Budapestet. A technika 20. század eleji fejlődésének és gyorsabb filmek, hordozható kamerák megszületésének köszönhetően bepillanthatunk a főváros fényeinek változásaiba a gázlámpáktól a díszkivilágításokon, tűzijátékokon át az elsötétítésig. Az összeállításban látható eredeti zselatinos ezüst fényképeket és üvegnegatívokat a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára őrzi. A kiállítás kurátora Tomsics Emőke.

Virtuális kiállítás

Seuso-kincs – Pannónia fénye 3D virtuális kiállítás

A Magyar Nemzeti Múzeum a 4iG Nyrt. Mensor3D üzletágának támogatásával tette közzé a Seuso-kincs – Pannónia fénye 3D virtuális kiállítást. Az ingyenes virtuális tárlaton a lézerszkennelt és nagy felbontással digitalizált tárgyak mindeddig sohasem látott közelségből, 3D-ben tekinthetők meg.

Virtuális kiállítás

Mahatma Gandhi

GANDHI@150

 

Az 1869. október 2-án született Mohandász Karamcsand Gandhi a Mahatma Gandhi nevet felvéve a 20. században az indiai 'Nemzet Atyja' és a világ egyik legismertebb politikusa lett, aki elképzeléseivel milliókat inspirált világszerte.

India kormánya Gandhi születésének 150. évfordulója előtt tisztelegve 2018-ban ünnepi megemlékezés-sorozatba kezdett, amely Gandhi születésnapjának 151. évfordulóján, 2020. október 2-án zárult le.

Virtuális kiállítás

Maskarában

A Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának portrégyűjteménye a politikai, gazdasági és kulturális élet szereplőit ábrázoló eredeti fényképfelvételeket őrzi. Több mint 15 ezer személyről közel 40 ezer fotográfia található a kollekcióban, hivatásos, amatőr vagy privát fényképezők alkotásai, amelyek műteremben vagy valamilyen esemény alkalmával készültek.

Virtuális kiállítás

Régésztörténetek

TOVÁBB A VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁSBA >>

A Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Örökségvédelmi Igazgatósága (MNM RÖG) a miskolci Herman Ottó Múzeummal együttműködve 2018 és 2020 között 17 hektáron, 12 helyszínen végzett régészeti ásatásokat a leendő Miskolc-Kassa autópálya nyomvonalán. Az intézmény szakemberei kutatásaikkal nem csupán egy-egy lelőhelyet tártak fel, hanem egy több évszázadot átívelő metszetet rajzoltak a Hernád-folyó völgyéről.

Virtuális kiállítás

Virtuális palota

A Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeum virtuális kiállítása

TOVÁBB A VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁSBA >>

A Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeum a 4iG Nyrt. Mensor 3D üzletágával együttműködve elkészítette a későközépkori magyar királyok: Károly Róbert, Nagy Lajos, Luxemburgi Zsigmond és Hunyadi Mátyás legteljesebben fennmaradt rezidenciájának, a visegrádi királyi palotának virtuálisan bejárható digitális mását.

Virtuális kiállítás

Sorsfordító

Magyar Nemzeti Múzeum & MTA Lendület Családtörténeti Kiállítás

Gondolkodtál már azon, milyen lett volna egy másik évszázadban a világra jönni? Szeretnél egy 17. századi arisztokrata vagy egy 18. századi polgár bőrébe bújni a régi Magyarországon? A Magyar Nemzeti Múzeum és a Lendület Családtörténeti Kutatócsoport közös interaktív virtuális kiállításában az élet hét állomását járhatod végig: újjászülethetsz mint csecsemő, lehetsz játékos kisgyermek, hittérítő szerzetes, hős hadvezér vagy gondoskodó édesanya. Minden állomás végén egy sorskerék vagy egy válaszút vár rád, így juthatsz a következő életszakaszba.

Virtuális kiállítás

Pest zöld szíve: a Múzeumkert

A Múzeumkert a pesti Belváros egyetlen nagyobb közparkja: „Pest zöld szíve”. A szabadság, az európaiság és a nemzeti függetlenség együttes szimbólumává emelt Nemzeti Múzeum épületét övezi ez a tér. A kert története történelmünk közel két évszázadának hű lenyomata, mindennapjaink társa. Gyermekek játszótere, egyetemisták találka-, tanuló és pihenőhelye, ahol napozni, levegőzni, olvasgatni, beszélgetni lehet. A MUZI. Az Adattár és a Történeti Fényképtár gyűjteményeiben található fényképekkel mutatjuk be az elmúlt idők kertjét.