A kínai Hszinccsiang Ujgur autonóm régiójában, a Tien Sán-hegység keleti végén fekvő Turfan-medencében található Yanghai temetőben feltárást végző régészek egy jól megőrzött, puha bőrből készült nyerget azonosítottak, amely az úgynevezett subeixi kultúrához kapcsolódik.
Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek, a nyereg megjelenése jelentős fejlődést hozott a lovaglás terén, ami forradalmasította a hadviselést és megkönnyítette a gyors, hosszú távú utazást egész Eurázsiában. A most felfedezett sírba egy felnőtt nőt temettek hajlított testhelyzetben, bőrkabáttal, bőrcsizmával,
... Tovább »
A perui Lima tartomány északi részén, Ancónban végzett ásatások során a régészek egy ichma-kultúrából származó sírt tártak fel. Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek: az ichmák egy inkák előtti őslakos népcsoport volt, amely Limától délre, a Lurín folyó völgyében és a Rímac folyó völgyében élt. A kultúra 1100 körül alakult ki és egészen 1469-ig létezett, majd beolvadt az Inka Birodalomba.
A sziklarajzok dokumentálásáért felelős alapítvány régészei egy óriási sziklarajzot fedeztek fel a svédországi Bohuslän tartományban. A sziklarajzok (latin eredetű kifejezéssel petroglifák) olyan képek, amelyeket a sziklafelület egy részének eltávolításával, metszéssel, sziklába véséssel vagy csiszolással hoztak létre a sziklaképzőművészet egyik formájaként.
Korábbi tanulmányok szerint a sziklarajzok faragásának hagyománya a vallási gyakorlatok bizonyítéka volt, ám az újabb kutatások azt sugallják, hogy ezek nem csupán kultikus rituálék ábrázolásai, han
... Tovább »
A római korból származó, ezernyolcszáz éves márványrakományt találtak a tengerben Izrael partjai előtt - jelentette a helyi sajtó.
Az építési anyagokat, márványoszlopokat tartalmazó rakomány egy római kori hajóról származhat, amely az ókori Szentföld egyik déli kikötőjébe tarthatott, amikor a tengerbe veszett.
A márványrakományt Gideon Harris amatőr tengeri úszó találta meg három hete: amikor Bét Janaj partjaitól 200 méterre lemerült a tenger fenekére, régi márványoszlopokra lett figyelmes mintegy négy méter mélye
... Tovább »
A Borschivskyy Helytörténeti Múzeum régészei egy rituális kincsre bukkantak az ukrajnai Ternopil tartományban található Verteba-barlangban, ahol akár 8 kilométernyi átjáró is rejtőzik, és amelyet a Cucuteni-Trypillia kultúra használt egyfajta szentélyként.
Ahogy arra a kutatók rámutattak, az úgynevezett Cucuteni-Trypillia kultúra a neolitikum (újkőkorszak) és kalkolitikum (kő-rézkor) idején, valamint Krisztus előtt 5500-2750 körül alakult ki Kelet-Európában: a Kárpátoktól a Dnyeszter és Dnyeper vidékéig terjedt a mai Moldávia területén, de kiterjedt Nyugat-Ukrajna és Románia északk
... Tovább »
Hétezer éves út maradványaira bukkantak horvát régészek a tenger alatt Soline település közelében, Korcula szigetén, Korcula várostól mindössze 2 kilométer távolságra - közölte vasárnap a zárai (Zadar) egyetem.
Búvárrégészek a tengeri iszap lerakódásai alatt fedezték fel a gondosan kövekkel kirakott utat, amely összekötötte a mesterségesen létrehozott őskori települést Korcula szigetének partjával. Az út négy méter széles volt, és 7000 ezer évvel ezelőtt azon jártak az emberek - tették hozzá.
Létezik egy egysejtű parazita, ami képes befolyásolni az elménk működését, és így kockázatvállalóbbá tehet minket. A toxoplazmózis kórokozója két génre támaszkodik, hogy kicselezze immunrendszerünket, állapította meg egy friss tanulmány.
Ijesztő belegondolni, de a Toxoplasma gondii akár az emberiség felében is megtalálható. Szerencsére embereknél ritkán okoz tüneteket, komolyabb hatást inkább az olyan egyszerűbb szervezetekre fejt ki, mint az egér. Az agy irányításával az élősködő képes drasztikusan megváltoztatni a rágcsáló viselkedését, így az bátrabb, vakmerőbb lesz, és könnyebben válik az olyan ragadozók zsákmányává, mint a házi macska. Utóbbi állat a par
... Tovább »