A napokban járt le több olyan írásbeli kérdés válaszadási határideje, amelyet ellenzéki parlamenti képviselők nyújtottak be a kormány tagjaihoz annak érdekében, hogy információkhoz jussanak a Pegasus kémszoftverrel végzett titkos megfigyelésekről.
A kormány azonban ezen a csatornán sem árult el semmi érdemit az ügyről, a különböző kormánytagok rendre ugyanazzal a sablonválasszal rázták le az ellenzéki képviselőket.
Szél Bernadett például a következőket kérdezte Varga Judit igazságügyi minisztertől július 19-én:
- Ki és mikor vásárolta meg a magyar állam részéről az NSO nevű izraeli cég Pegasus elnevezésű kémprogramját, és kik vettek részt a tranzakcióban? Mennyibe került a szoftver?
- Ki, mikor és milyen indokkal adott engedélyt magyar újságírók, üzletemberek, ügyvédek, ellenzéki politikusok megfigyelésére? Ön hivatalba lépése óta adott engedélyt ezekre a megfigyelésekre?
- Ki és milyen szempontok szerint választotta ki a megfigyelési célszemélyeket, és milyen jogszabályi hivatkozás alapján került sor a nem bűnüldözési és -megelőzési célú megfigyelésekre, lehallgatásokra?
- Mely nemzetbiztonsági/titkosszolgálati szerv és milyen időtartamban bonyolította a megfigyeléseket? Kik és mire használták, illetve hol tárolták a megszerzett információkat?
- Indul-e vizsgálat annak megállapítására, jogszerűek voltak-e a megfigyelések?
Varga nevében augusztus 3-án Völner Pál államtitkár válaszolt (akihez - mint a botrány nyomán kiderült - a titkos megfigyelések engedélyezése is tartozik.) Ám ezúttal is csak az unalomig ismert sablonszöveget adta elő:
"Magyarország demokratikus jogállam, s mint ilyen, minden személy esetében minden időben a hatályos jogszabályoknak megfelelően járt és jár el. A Belügyminisztériumnak a témában adott nyilatkozatait megerősítve tájékoztatom, hogy Magyarországon 2010 óta a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok illegális megfigyelést nem folytattak és nem folytatnak." [...] A teljes forrás cikk itt olvasható>>>
- Milyen jogállam az, ahol a hatalmat gyakorló feltételezett elkövető mondja ki a lehallgatások jogszerűségét, de az állítás valóságtartalma az ellenzék és független szakértők által nem ellenőrizhető?
- Ha Orbánnak nem lett volna nyomós oka az igazság elkendőzésére, a Fidesz nem szabotálta volna a nemzetbiztonsági bizottság ülését!
- Mivel nem teszik lehetővé a botrány kivizsgálását érthető, hogy sablonszöveg a válasz! Vigyázniuk kell arra, hogy valamelyik ügyeletes mellébeszélő nehogy elkotyogja magát!
- Nem szabad hagyni elaludni az ügyet, ki kell deríteni és nyilvánosságra kell hozni az igazságot, meg kell nevezni a felelősöket!
- A jogellenes megfigyelések, lehallgatások okán Orbántól kezdve, minden Pegazus ügyben érintett elkövető büntetőjogi felelősségét meg kell állapítani!