Tényellenőrzésbe kezd a Facebook magyarul is, külső partnere az AFP hírügynökség lesz. Ők egyelőre egy embert vettek fel a feladatra.
A Facebook kedden elindította Magyarországon is a tényellenőrző (fact-checking) programját. Az AFP hírügynökség lesz a partnerük a magyar nyelvű tartalom ellenőrzésénél, bizonyos országokban ugyanis külső szereplőket kérnek fel erre a feladatra. Az AFP eddig egy újságírót vett fel magyar hírek ellenőrzésére.
Ez praktikusan több eszközt fog jelenteni. A hamisnak vagy megtévesztőnek ítélt tartalomtól is függően eltávolíthatják azt, felcímkézhetik hamisként, megtévesztőként vagy épp mellétehetik az igazságot is.
|
Ha egy külső tényellenőrző hamisnak, részben hamisnak, vagy módosítottnak ítél egy hírt vagy egyéb tartalmat, azt a felhasználók hírfolyamaiban is kevésbé fogja mutatni a Facebook.
Az Instagramon az Explore és hashtag oldalakon való megjelenés blokkolásával, valamint a hírfolyamban megjelenő tartalmak közötti lejjebb sorolásával nehezebbé teszik az adott tartalom megtalálását. Külső tényellenőrző viszont önállóan nem távolíthat el tartalmat.
A gyakorlatban egyébként az álhírek terjedése jellegzetesen más mintázatokat mutat, mint a valódi híreké. Az eddigi tudásunk szerint például lényegesen gyorsabban terjednek, de csak rövidebb ideig, vagy a legjellemzőbb általuk kiváltott érzelem az undor.
Ennek megfelelően a gépi tanulással is felismert, álhírszerű terjedésű tartalmakat a Facebook jelzi a tényellenőrzőknek, az ellenőrzés ideje alatt pedig csökkentik az adott tartalom elérését.
Azoknak az oldalaknak vagy médiacégeknek tartósabban is csökkentik az elérését, amelyek rendszeresen álhíreket próbálnak terjeszteni. A Facebook sajtótájékoztatóján egyébként elhangzott, hogy minden álhírrel ők egyedül biztosan nem fognak tudni megbirkózni. Az álhíreknek és a megtévesztő tartalmaknak elég széles skálája ismert, ezért itt elsősorban várhatóan olyan tartalmak kiszűrését lehet várni, ahol teljes biztonsággal meg lehet állapítani, hogy melyik része nem igaz.
A tényellenőrzéstől függetlenül kell betartani a felületen a közösségi alapelveiket. Így például a gyűlöletbeszéd ezután is minősülhet annak, attól függetlenül, hogy esetleg hazugságot is tartalmaz.
A Facebook hasonló ellenőrző funkciója létezett már Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban és Romániában. Most a magyar szolgáltatással együtt indult el Bulgáriában is.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából.