Mi az első dolog, ami a desszert szó hallatán eszünkbe jut? Cukor! Sok-sok cukor! Az édes élménnyel azonban rengeteg hátrány társul, amiket jó lenne elkerülni. Manapság szerencsére az egészséges életmód egyre nagyobb szerephez jut, épp ezért nem kell sokáig kutakodnunk, hogy megfelelő alternatívát találjunk a cukor helyett. Sőt, néha akkora a választék, hogy azt sem tudjuk, hova nyúljunk. Hogy könnyebb legyen a választás, összeszedtük Nektek a leggyakoribb édesítőszereket. Lássuk!
Amiről már mindenki hallott
Szőlőcukor vagy glükóz
A szőlőcukor a burgonyában megtalálható keményítő lebontásával előállítható egyszerű cukor, melynek hatalmas előnye, hogy a sejtek közvetlenül tudják energiaforrásként felhasználni, így kivételesen gyorsan képes felszívódni.
Fruktóz
Vagy ahogy többen is ismerik: gyümölcscukor. Ha lehet ilyet mondani, ez az édesítők királya, hiszen a legédesebb cukorféleségről beszélünk. Nagy mennyiségben található gyümölcsökben és a mézben, nád- vagy répacukor elbontásával állítják elő. Cukorkák, szörpök, gyümölcskonzervek, gyógyszerek édesítésére használják, előnye a hagyományos cukorral szemben, hogy lassabban emeli meg a vércukorszintet.
Különleges alternatívák
Xilitol
Na jó, ez annyira talán nem is különleges, hiszen a xilitol tulajdonképpen a nyírfacukor. Magyar fantázianeve arra utal, hogy először nyírfából vonták ki, valójában azonban kukoricarostból készül. Az édesítőszerként használatos cukoralkohol megtalálható gyümölcsökben, zöldségekben, sőt, az emberi test is termeli. Ízre és küllemre teljes mértékben megegyezik a hagyományos cukorral, szénhidráttartalma azonban jóval kisebb, valamint kalóriatartalma is 40%-kal alacsonyabb, így diétázók számára ez egy igazán jó választás.
Maltitol
A maltitol egy kukoricakeményítő alapú természetes édesítőszer, mely kémiailag a cukoralkoholokhoz tartozik. Édesítő hatása a cukor édességének 60-90%-a, ám kíméli a fogakat és 40%-kal kevesebb a kalóriaértéke. További előnye, hogy lassú felszívódásának köszönhetően csak kis mértékben emeli a vércukorszintet. A levegőből magához vonzza a vizet, így gátolja az élelmiszerek kiszáradását. Hátránya azonban, hogy nagy mennyiségben hasmenést, hasfájást, puffadást okozhat, így fogyasztásánál érdemes odafigyelni.
Szorbit
A szorbit vagy szorbitol szintén a cukoralkoholok családjába tartozik, és egyes gyümölcsökben is előfordul. Fele édességű, mint a répacukor, ezért a cukorbetegek diétájához szacharinnal fokozzák édesítő erejét, ugyanakkor a korszerű diétás ajánlások már nem tanácsolják használatát. Energiatartalma azonos a cukoréval. A szervezetben lassan bomlik le, a vércukrot a hagyományos cukornál kevésbé emeli.
Izomalt
Körülbelül fele olyan édes, mint a kristálycukor, hasznosításához azonban az emberi anyagcserének nincs szüksége inzulinra. Bár édes, nem okoz fogszuvasodást. Energiatartalma valamivel kisebb, mint a cukoré, így az élelmiszeriparban elsősorban csökkentett energiatartalmú élelmiszerekhez használják, a cukrászatban pedig izomalttal készítik a cukor-, valamint a cukorral bevont gyümölcsdíszeket.
Stevia
A stevia egy természetes édesítőszer, melyet a jázminpakóca leveléből állítanak elő. A növényből kinyert finom kristályos fehér por a stevioside nevet kapta. A cukornál jóval erősebb az édesítő ereje, ezért adagolásánál rendkívül oda kell figyelni. Ez az egyik leggyakrabban használt édesítőszer. Hőálló tulajdonsággal rendelkezik, nem karamellizálódik, alkalmas sütésre és főzésre, mindeközben az íze nem változik. Az általános fogyasztási mennyiséget nagymértékben meghaladva keserű mellékíze lehet.
A hagyományos cukornak tehát számos alternatívája létezik. A Cukrászdiszkontban mindet megtalálod! Webáruházunkban édesítőszerek széles kínálatával találkozhatsz, nézz szét nálunk!