Nem ritka, hogy naprendszerünk csillagának felületén bekövetkező hőmérsékletváltozások robbanást idézzenek elő, az azonban már igen, hogy egyszerre négy, és azt sikerüljön megfelelően rögzíteni is. Néhány nappal ezelőtt, április 23-án a NASA Solar Dynamics Observatory nevű űrszondájának egy szerencsétlen véletlen során összejött ez a bravúr.
A Napot megfigyelő eszköz látványos videót késztett arról, amint a gázóriás négy szegmensében egy időben történt óriási robbanás. Ez nem számít különleges eseménynek, hiszen a csillagok természeténél fogva ez számtalan alkalommal megtörténik, különösen akkor, ha egy aktív időszak kellős közepén vagyunk.
Az úgynevezett nap-ciklusok, vagyis Schwabe-ciklusoknak ebben a stádiumában ez rendszeresen előforduló epizód, ami többnyire csak fényjelenség formájában látható, de egy-egy erőteljesebb kitörés akár zavart is okozhat a földi kommunikációban.
Ezeknek a napfoltoknak, illetve koronakidobósdásként azonosított jelenségeknek a helyén erős mágneses tér figyelhető meg, amely a földi mágnesességnél 2500-szor erősebb. Az amerikai Nemzeti Meteorológiai szolgálat közlése szerint a csillag felületén csak ezeken a pontokon látható ilyen erőteljes hatás.
Ilyenkor a mágneses mező felerősödésével egy időben elkezd csökkenni a légköri nyomás, ami lokálisan csökkenti a hőmérsékletet is. Emiatt azonban a Napból kijutó forró gázok nem tudnak felfelé áramlani, tulajdonképpen ez vezet robbanáshoz a csillag felszínén. Az azonban igen ritka, hogy ezek az események egy időben történjenek.
Két ilyen jelenség egyidejű bekövetkezését szimpatikus napkitörésnek is nevezik a tudomány világában. Ezekről sokáig azt feltételezték, hogy csak teljesen véletlenszerűen történnek egy időpontban, egy két évtizeddel ezelőtti kutatás eredményei azonban rámutattak arra, hogy ez nincs így. A párhuzamosan bekövetkező epizódokat úgynevezett mágneses hurkok kapcsolják össze.