Forrás: hvg.hu | 2024.01.24.
A világszervezet európai regionális vezetője szerint a betegség további terjedését csakis az oltások felvételével lehet megfékezni.
Sürgős figyelmeztetést adott ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO), mert Európa-szerte harmincszorosára ugrott a kanyarós megbetegedések száma, írja a Guardian.
A vírus az utóbbi évtizedekben Amerikából és Európából is szinte teljesen eltűnt, 2022-ben utóbbi kontinensen mindössze 941 regiszrált esetet jelentettek. Gócpontként tartották számon Afrikát, Gázát, Jement, ahol humanitárius katasztrófák bontakoztak ki. 2023 januárjától októberig azonban több mint 30 ezer európai megbetegedést jelentettek, minden ötödik eset 20 évnél idősebb beteget érintett.
A WHO álláspontja szerint nőhetnek a számok, ha az emberek nem veszik fel a védőoltást, illetve nem oltatják be gyerekeiket. Hans Kluge európai regionális igazgató öt halálos esetről is beszámolt. A világszervezet 53 országából 40 országban regisztráltak esetet 2023-ban. Oroszország és Kazahsztán tekinthető leginkább fertőzöttnek, a tízezret is elérte az országokban az esetszám. Nyugat-Európában Nagy Britanniában volt 183.
A WHO szerint ez az oltási arány csökkenésével magyarázható, valamint a koronavírus utáni utazási kedvvel, ami növeli a vírus terjedésének kockázatát. 2019-ben 96 százalékos volt az oltottsági arány Európában, 2022-re 93-ra csökkent, 2020 és 2022 kettő között 1,8 millió gyerek nem kapta meg a vakcinát.
A kanyaró bőrkiütésekkel járhat, súlyos szövődményei is lehetnek, de akár élethosszig tartó fogyatékossággal, vagy hallál is végződhet. A tüdőt, az agyat fertőzheti, tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást, vakságot és rohamokat okozhat.
Hazánkban kötelező a védőoltás, így a helyzet nem veszélyes, de több olyan ország van, ahol a vakcina használata egyéni döntésen alapszik.
|