Egyre több madárritkaság bukkant fel az utóbbi időszakban Magyarország területén. A magyar terepmadarászok honlapja, a birding.hu szerint eddig mindössze öt alkalommal láthattuk hazánkban például a ritka kékfarkút (Tarsiger cyanurus), amely ezúttal a Csongrád-Csanád megyei Tömörkény mellett, a Csaj-tónál tűnt fel és Vass Tamás madarásznak sikerült lencsevégre kapnia.
A kékfarkú magyarországi előfordulását első ízben 2010 októberében sikerült bizonyítani Forrás: Pinterest
A kékfarkú vörösbegyre emlékeztető, bár annál finomabb alkatú madár. Csőre arányaiban rövidebb és tövénél szélesebb a vörösbegyénél, laposabb és csúcsán horgasabb, emiatt a légykapókéra emlékeztet
– mutattak rá Lukács Zoltán és Gyurácz József, a Nyugat-magyarországi Egyetem Biológia Intézetének kutatói, akik a madarak bizonyított magyarországi megjelenését is vizsgálták.
Ahogy arra a szakemberek rámutattak, a kékfarkú elterjedési területe elsősorban az ázsiai tajgaövezetre és az ázsiai magashegységek fenyveseire, cserjéseire terjed ki; Európában csak Finnország és Oroszország északi részén költ kis számban.
A faj hazai és más közép- és dél-európai megkerülései kapcsán azonban felmerül a kérdés: a vonulási időszakban, Európában előforduló példányok vajon honnan származnak, Északkelet-Európából vagy Szibériából?
Erre a tudósok még keresik a választ. Az azonban biztos, hogy a kékfarkú vonuló faj, amelynek természetes élőhelyei a tűlevelű erdők, mérsékelt övi erdők, szubtrópusi és trópusi síkvidéki és hegyi esőerdők. Nem véletlen, hogy a Magyarországon védett madár természetvédelmi értéke 25 ezer forint.
A parti lile Európa és Ázsia északi részén fészkel, ősszel Afrika déli részéig vonul
Forrás: Wikimedia Commons/Ekaterina Chernetsova (Papchinskaya)
A kékfarkú mellett azonban más madárritkaságokat is fotóztak az utóbbi időszakban Magyarországon:
két szirtifecskét Szentendrén, parti liléket a Buharugrai-tavakon, egy barna füzikét Patakon, valamint cankópartfutót és sárgalábú cankót. A rögzített beszámolók szerint emellett egy-egy lelkes amatőrnek sikerült lencsevégre kapnia egy-egy bütykök ásóludat és egy csíkosfejű nádiposzátát is.