A magyar hatóságok 2023 közepéig megszüntetik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványait – írja a Portfolio az Eurostat egy dokumentuma alapján. Az anyagból az is kiderül, hogy a felszámolást már jóval korábbra tervezték: még 2020-ban meg kellett volna történnie, de a járványhelyzet miatt mindez 2023 közepére tolódott.
A megszüntetés miatt az MNB mérlegében szerepelnek majd az alapítványok által kezelt eszközök is, így az a 266,4 milliárd forintnyi közpénz is, amit még 2016-ban bízott az MNB az alapítványokra. Ha emlékeznek, ez összeg az, amely az átadást követően a fideszes Kósa Lajos érvelése szerint "elvesztette közpénz jellegét", bár ezzel aztán annak idején sem az Alkotmánybíróság, de még Áder János sem értett egyet. És bár a pénzt az alapítványok nem költhették el, de befektetésekhez felhasználhatták, és az azokból származó hozammal szabadon gazdálkodhattak.
Az MNB még 2014-ben hozott létre eredetileg 6 alapítványt, melyek azóta több lépcsőben összeolvadtak, így mára már csak egy ilyen szervezet működik Pallas Athéné Alapítvány néven. Az alapítvány vagyonát az Optima Befektetési Zrt. kezeli, ez a vagyon 2021 végén 280,6 milliárd forintra rúgott – írja a lap.