2013 végén a földgáz jegyzési ára az európai piacokon megawattóránként 26 euró volt, mostanra 19 euró körüli szintre állt be - mondta a lapnak Pletser Tamás. Az Erste Bank energiaipari elemzője hozzátette: Magyarország ráadásul a lakossági gázfogyasztásnak mintegy 70-80 százalékát orosz forrásból szerzi be, amelynek a jelenlegi ára megawattóránként 15 euró körül mozog, de eltérően a szabadpiacoktól, amelyeken különvált az olaj - éppen gyorsan növekvő - árának és a földgázénak a mozgása, az orosz forrásból származó gáz árát bizonyos olajtípusok ármozgása alapján határozzák meg. A földgázárak mindazonáltal most akár 10-20 százalékkal lefaraghatók lennének a szakértő szerint.
Hasonló a helyzet a villamos energiával is. Az áram ára az azonnali piacokon 3 évvel ezelőtt 48 euró volt megawattóránként, most pedig 41 euró közelében mozog, így ennél az energiatípusnál is lehetséges lenne az 5-10 százalékos tarifalefaragás - írja a lap. A távhő esetében hasonló a helyzet a gázárakéhoz, miután a hőerőművek nagy része földgázzal működik - mutattak rá szakértők. Szerintük 10-20 százalékkal itt is visszanyeshetők lennének az árak.
A "rezsicsökkentéssel" is Mészáros Lőrinc jár jól
Furcsa lépésekkel változtatott az energiaárakon január elsejétől a kormány, a fogyasztók ebből semmit nem éreznek, pedig a piaci árak folyamatosan esnek.
Bármilyen hihetetlen, alacsony nálunk a rezsi
Az unió legalacsonyabbjai között maradtak a magyar energiaárak. Csakhogy eközben Európa-szerte csökkennek az árak, nálunk pedig stagnálnak vagy emelkednek.