A folyókba, tengerekbe kerülő antidepresszánsok, például, agresszívabbá, falánkabbá teszik a halakat.
A svéd Umea egyetemének kutatói végeztek erről felméréseket, amelyeket a Science ismertet. Tomas Brodin, a kutatás vezetője és kollégái rájöttek, hogy bár az emberek által elfogyasztott gyógyszereknek csak kis része kerül a környezetbe, ezek bekerülnek a növények és az állatok szervezetébe.
Egy európai sügérfajta, például, az egyik legelterjedtebb antidepresszánsnak, az oxazepan-nak a nagyon kis adagjára is úgy reagál, hogy sokkal gyorsabban eszik és bátrabbá válik. Ilyen kis mennyiségű gyógyszermaradványok megtalálhatók Svédország sűrűn lakott részének vizeiben, ahol megfigyelhető a halak magatartásának feltűnő megváltozása. Normális körülmények között, például, az európai sügér félénk hal és csoportokban vadászik. Ez a stratégia biztosítja számára a túlélést. Azok, amelyeknek szervezetét megfertőzik a gyógyszerek, sokkal merészebbek lesznek. Egyedül vadásznak, a csoport védelme nélkül.
A probléma megoldása – Brodin szerint – nem ezeknek a gyógyszereknek a megsemmisítése, hanem megfelelő vízszűrési technikák kidolgozása.
A csoport a továbbiakban azt vizsgálja, hogy milyen következményei lehetnek a problémának a helyi ökorendszerekre.