„Az ország felébredt a tizenegy éve tartó bénultságból” – mondta Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke hétfőn a parlamentben, ahol napirend előtt leginkább az előválasztásról beszéltek ellenzékiek és kormányoldaliak egyaránt. Szabó Tímea szerint az első országgyűlési előválasztás során olyan energiák szabadultak fel, amire az elmúlt tizenegy évben még nem volt példa. A politikus gratulált Márki-Zay Péter győzelméhez.
Azt is mondta, a jövő elkezdődöttt, hiszen megvan a győztes csapat: a 106 egyéni képviselőjelölt, akiket mind a hat ellenzéki párt támogatni fog. „Mától összezárunk” – fogalmazott. A kormányzás is hatpárti lesz, és véget vetnek a személyi kultusznak, az egyeduralomnak, amit a sokszínűség és a párbeszéd fog felváltani. A következő kormány minden döntését a miniszterelnök a hat párttal közösen fogja meghozni, és az Országgyűlés visszaveszi a valódi jogalkotási szerepét. „Jövőre nem a kormánynak lesz parlamentje, hanem a parlamentnek lesz kormánya” – mondta.
Hozzátette, Orbán Viktoron és a Fideszen eluralkodott a totális pánik, „a fiúk megrémültek”. Szerinte a választók nem hülyék, látják, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke, Karas Monika miért pont most mondott le, hogy miért akarják Polt Péter legfőbb ügyész pozícióját bebetonozni, illetve hogy miért menekül Orbán Ráhel és Tiborcz István Spanyolországba.
Szabó felszólalására a kormány részéről Dömötör Csaba államtitkár válaszolt. Mint mondta, a Párbeszéd társelnöke ízelítőt adott abból, milyen a baloldali szeretetpolitika. Felidézte, nemrég még hasonló magabiztossággal hirdették, hogy a kormány és a Fidesz fél Karácsony Gergelytől, aki a jövő miniszterelnöke – a főpolgármester időközben visszalépett a versenytől. „A főnökei külföldön és idehaza levették a kezét róla” – mondta. Sok hónapos kampányolás alatt nem foglalkozott azzal, amire a választók megbízták, ezért a dugók megszaporodtak, a közbiztonság, köztisztaság helyzete romlott. „Budapest kampánypódium volt” – mondta Dömötör Csaba.
Rétvári: Gyurcsány
„Ha önök semmibe veszik az előválasztást, akkor miért költöttek több pénzt Facebook-kampányokra, mint az ellenzéki pártok?” – kérdezte Keresztes László Lóránt, az LMP frakció-vezetője, aki szerint a fiatalok ezrével álltak sorban, és rengetegen szavaztak online. Eközben
a Fidesz az ellenzék ellen kampányolt, primitív videókat tett közzé, plusz a képviselők „bugyuta, ellenzéket lejárató kommenteket” írtak a Facebook-bejegyzések kommentszekciójába.
„Heteken át hazudtak arról, hogy a múlt akar visszatérni” – mondta, miközben a baloldal mellett a jobboldali, zöld, liberális és civil szavazók fogtak össze a Fidesszel szemben. Gratulált Márki-Zay Péternek, Karácsony Gergely pedig szerinte nehéz, de jó, megalapozott döntést hozott meg.
Keresztesnek Rétvári Bence válaszolt, aki felevenítette Gyurcsány Ferenc politikai karrierjét; a DK elnöke szerint a KISZ-ben gyors karriert futott be, és ha nem lett volna rendszerváltás, akkor Magyarország egyik elsőszámű vezetője lett volna. A rendszerváltás után politikai tőkéjét gazdasági tőkébe fektette, majd miniszterként megpuccsolta Medgyessy Pétert, aki beengedte őt a kormányba. „Akkor is kellett neki egy show, egy játék” – mondta a humántárca parlamenti államtitkára. Rétvári szerint Gyurcsány nem a második, harmadik helyre jelentkezik be, ha listán van, akkor első akar lenni. A politikai megújulás az lenne, ha őt ki tudnák zárni, mondta Rétvári, de nem válaszolt az LMP politikusának felvetésére, hogy miért költött annyi pénzt a kormánypárt propagandára, miközben nem érdekli az előválasztás.
Orbán Balázs: Észak-Korea, Gyurcsány
Varju László (DK) szintén ugyanezt kérdezte: miért költöttek el több száz millió forintot arra, hogy az ellenzék akcióját lejárassák? Ettől függetlenül szerinte minden várakozást felülmúló siker az előválasztás, de túl kell lépni az elmúlt napok sérelmein, hogy a Fidesz bűnös rendszerét le lehessen váltani. A DK, mint progresszív baloldali párt minden baloldali választót képviselni fog; a feszült hangulat tegnap véget ért, és a közös programra fókuszálnak. Varju szerint elszámoltatják majd az ország fosztogatóit, csatlakoznak az Európai Ügyészséghez, helyreállítják a sajtószabadságot és a közmédia függetlenségét, illetve visszaadják az önkormányzatok jogait.
Orbán Balázs harmadik kormányoldali felszólalóként reagált Varjunak, mintegy kigúnyolva a DK-képviselőjét, hogy az előválasztáson a körzetében egyedüli induló volt.
"Észak-Koreában működnek hasonló logikával a dolgok"
- mondta a Miniszterelnökség államtitkára. Szerinte az előválasztás arra volt jó, hogy a DK és Gyurcsány megerősödjön, majd paktumot kötöttek Márki-Zay Péterrel, akire a serpa szerepét osztották, mint anno Medgyessy Péterre. Megemlítette, hogy Márki-Zay szerint Karácsony Gergely 500 millió forintot költött a kampányára, tehát „önöknek van elszámolnivalójuk”.
Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke szerint az előválasztás történelmi esemény. A liberális, konzervatív, baloldali, szociáldemokrata szavazók azt az üzenetet küldték a Fidesznek, hogy lejárt az idő. Napról napra egyre több embernek van elege a Fideszből, köztük fiataloknak is, akik lelkesek és dühösek. De bizonytalanok, hogy el tudják-e kezdeni az önnálló életet, lesz-e majd nyugdíjuk, vagy el kell-e hagyniuk a hazájukat. Eközben a közmédia be sem számolt az előválasztásról, mert a Fidesz el kezdett félni, hogy véget érhet a hatalom. „2022-ben a Fidesz meg fog bukni. Az előválasztás bebizonyította, hogy végső soron az emberek döntenek” – mondta.
Rétvári Bence reagált Tóth felszólalására is, aki szerint az MSZP vergődött az előválasztás során; senkit nem támogattak, majd beálltak Márki-Zay Péter mögé. Szerinte a választók véleményét valóban tiszteletben kell tartani, akik 2010-ben, 2014-ben és 2018-ban a Fidesz-KDNP-t támogatták.
Dömötör Csaba: Gyurcsány
Az utolsó ellenzéki napirend előtt felszólaló Jakab Péter volt, aki megüzente, hogy ne keseredjenek el, nem lesz csendesebb attól még, hogy nem ő lett a közös miniszterelnök-jelölt. Az előválasztást azért tartották, hogy le tudják győzni Orbán Viktort és a kiskirályokat. A nyerteseket teljes mellszélességgel támogatja a Jobbik.
„Most nincs helye a fanyalgásnak, a győztest mindenkinek támogatnia kell, csak így van esélyünk”
– mondta. Hozzátette, a választó a főnök, aki megüzente, „elég volt önökből és az ellenzék marakodásából”. Összefogtak, ezért a Fidesz Békemenetet hirdet ellenük, „magyar a magyar ellen”. „Ez az amiből a magyar embereknek elege van” – mondta.
A jövő Magyarországa egységes, de sokszínű, mert ők nem birkák, akik vakon követik a birkapásztorukat. „Képesek kell lennünk a közös nemzeti minimumra” – mondta. A legfontosabb az elmúlt harminc év elszámoltatására, meg kell adni az embereknek, amire az igazságérzetük vár. Az elmúlt években még soha senki nem került börtönbe, mert addig faragták a jogot, amíg a lopás legalizálták. „Mi addig fogjuk faragni, amíg igazság nem lesz belőle”. Jakab szerint csatlakozni fogunk az uniós ügyészséghez, illetve román mintára felállítjuk a korrupciós ügyészséget. „Ha ott megtudják csinálni, akkor mi is. Szlovákiában most varrják be 14 évre a legfőbb ügyészt. Hiába akarják megmenteni Polt Pétert, nem fog menni” – mondta.
Dömötör Csaba szerint az előválasztás vesztese a Jobbik és Jakab Péter, akik meghozták azt a döntést, hogy paktumot kötnek a baloldallal. Az előválasztás első fordulóban kiszavazták, annak ellenére, hogy „mindtent feladtak, átadtak, kiszavaztak”. Jakab Péter megtette a kötelességét, erre lecserélték Márki-Zay Péterre, ami ellen semmi nem tehet, mert belementek egy paktumba Gyurcsány Ferenccel.
(Címlapképünkön: Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára napirend előtti felszólalásra válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2021. október 18-án. Mellette Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára (j). Fotó: MTI/Kovács Tamás)