A spanyol csupaszcsiga inváziós kártevő faj, ami az Ibériai-félszigetről származik, de az utóbbi években egyre jobban elterjedt Európa legtöbb országában, és ma már Magyarországon is komoly problémát jelent.
Színe vörösesbarna és élénk narancssárga, a nyálkája narancssárga vagy halvány, színtelen. Különösen eső után vagy magas páratartalmú időszakokban, például reggel és este jelennek meg a kertben, és száraz, meleg időben valamivel kisebb problémát jelentenek. Akár 12 cm hosszúra is megnőhetnek, és elképesztően falánk állatok.
Rendkívül gyorsan szaporodnak, és mivel hímnős fajról van szó, az egyedek saját magukat termékenyítik meg, és százával szaporodhatnak. Minden felnőtt csiga legfeljebb 400 tojást rak a talajba.
Már kora tavasszal megjelennek, és hatalmas károkat okoznak a kertben, mivel a szúrós, büdös növényeken kívül minden zöldet lerágnak, és májustól egészen az őszi fagyok beálltáig pusztítanak.
Fotó: 123rf.com
Természetes módszerek a spanyol csupaszcsigák ellen
A spanyol csupaszcsigák megjelenését a kertben rendkívül nehéz megakadályozni, és ha már egyszer megjelentek, nagyon nehéz tőlük megszabadulni is. De több természetes módszer is van, hogy védekezzünk ezek ellen a meglehetősen undorító kártevők ellen.
Ilyen a kávézacc, vagy a kiszórt hamu, amin áthaladva kiszáradnak. Sokan konyhasóval is próbálkoznak, de ez a talajt is károsítja, ezért nem ideális megoldás.
Mások a sörcsapdát ajánlják, a sör szaga ugyanis vonzza ezeket az állatokat, és ha beleesnek a földbe helyezett sörös tálkába, megfulladnak. De sós vagy szappanos vízzel teli edények is működhetnek csapdaként.
Vannak, akik tojáshéjjal is próbálkoznak, de sokak szerint ez a módszer nem állítja meg a kártevő inváziót. Az is segíthet, ha kézzel, lapáttal összeszedjük a csigákat, de ez kimerítő feladat és nem is a leghatékonyabb.
A leghatékonyabb megoldást, amivel akár végleg megszabadulhatunk ettől az egyébként szinte kiirthatatlan kártevőtől, az indiai futókacsa jelenti.
Fotó: 123rf.com
Az indiai futókacsa valósággal levadássza a csigákat
Ez a Délkelet-Ázsiából származó madár gyakorlatilag minden kártevőt összeszed a kertben, és egyik kedvenc csemegéje a spanyol csupaszcsiga.
Mivel nagyon jó a szaglása, gyorsan megtalálja a csigákat, ráadásul az állat petéit is megeszi, így a szaporodásukat is megakadályozza. Egy kacsapár akár egy egész kert csigamentesítéséhez is elég lehet.
Fontos azonban, hogy elegendő vizet biztosítsunk nekik, mert csak így tudják lenyelni a nyálkás, izmos csigákat.
Arra is figyelni kell, hogy ezek a furcsa kinézetű, egyenes testtartásuk miatt pingvinkacsának is nevezett madarak szívesen ásnak lyukakat a földbe, és nem szabad őket szabadon hagyni a veteményesben, mert előszeretettel fogyasztják a zöldségeket is, különösen a salátát.
A zöld növényi részeket megeszik, de nyálkájukkal, ürülékükkel is szennyezik a növényt, a termést, sőt, a földalatti növényi részek is áldozatul eshetnek nekik, megrágják a gumókat, karógyökereket. Egyik nagy kedvencük a torma levele, de megtámadják a repcét és más szántóföldi növényeket is.