Július elején, az idei nyár legforróbb napjaiban derült ki: a Semmelweis Egyetemhez tartozó Kútvögyi Kórházban megoldatlan a klimatizáció, a műtőkben az ott dolgozók állítása szerint olyan meleg volt – akár 35 Celsius-fok –, hogy a sebészek "házi praktikákat" alkalmazva próbálták felfogni az izzadságukat. A hírt az intézmény később úgy cáfolta, hogy közben elismerte: a korábban telepített hűtőberendezések kapacitása nem elegendő. Később más intézményekből is jeleztek hasonló problémát.
A Népszava most arról ír, hogy a hír nyomán Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) elnöke gyors felmérésést készített: valamennyi intézményében rákérdezett, jelent-e gondot a mesterséges hűtés hiánya.
Ficzere a lapnak elmondta: a 108 kórházból 46 válaszolt. A válaszok szerint
- az intézmények 67 százalékának a központi műtője klímás,
- 59 százalékuknak az intenzív osztálya is hűtött,
- a betegszobáknak csak két százaléka klimatizált, az ambuláns vizsgálónak pedig csak 9.
A kórházak szerint nem csak a klíma hiánya a gond, hanem az is, hogy a meglévők kétharmada elavult, az intézmények felének pedig nincs pénze a karbantartásra.
Az elnök hangsúlyozta: a klimatizálás a kórházakban nemcsak a kényelem, hanem a betegbiztonság szempontjából is fontos, 30 fok felett ugyanis egy egészségügyi intézményben jelentősen megnő a fertőzés veszélye.
Az adatokat Ficzere elküldte Gulyás Gergely kancelláriaminiszternek is, aki a július közepi kormányinfón arról beszélt: amelyik kórháznak problémája van a műtők hűtésével, forduljon támogatásért a kormányhoz.