Továbbra sem csökken a különböző hivatalos szervezetek és intézmények nevében végrehajtott csalások száma. Augusztusban Magyarországot is elérte egy nemzetközi adathalász kampány, melynek során a csalók bizonyos progresszív webalkalmazások (PWA-k) segítségével, az OTP Bank nevében próbáltak érzékeny adatokat megszerezni. Az utóbbi időben pedig a rendőrség nevével élnek vissza a bűnözők.
A minap az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) közleményében hívta fel a figyelmet arra, hogy hamis e-mailekkel és SMS-ekkel kísérleteznek az adathalászok, a rendőrség nevében eljárva.
Bár sok esetben nehéz megállapítani, hogy hivatalos dokumentummal vagy megkereséssel állunk-e szemben, a rendőrség szerint az alábbi jelek utalhatnak arra, hogy csalóval van dolgunk:
- A rendőrség nem küld fenyegető, sürgető hangvételű leveleket.
- A levél szövege rossz magyarsággal íródott - idegen nyelvű és magyar kifejezések keverésével, magázódó és tegeződő forma váltakozásával egy szövegen belül.
- A feladó fiktív, de jól hangzó szervezetekre hivatkozik, például: Országos Rendőrség.
- A feladó valós, a rendőrség honlapján nyilvánosan is fellelhető személyek nevében írja alá a levelet, de a beosztás már gyakran téves.
- A rendőrség nem kommunikál Gmail, Hotmail levelezőrendszeren keresztül, hanem Ügyfélkapun, Ügyfélkapu+, Digitális Állampolgárság Programon, Hivatali Kapun, Cégkapun vagy hivatalos e-mail címről, illetve postai úton küld leveleket.
Az ORFK közleményében mindenkit arra kért, hogy ha kétségeik merülnek fel egy küldemény hitelességével kapcsolatban, mielőbb vegyék fel a kapcsolatot a rendőrséggel a hivatalos weboldalukon található elérhetőségeken keresztül.
Az alábbiakban egy csaló levélről készült kép látható, amelyet a rendőrség tett közzé.