Manuel Campos Sánchez-Bordona, az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka a legújabb határozatában megállapította, hogy a jelenleg hatályos európai uniós joggal összeférhetetlen az EU számos tagállamában, köztük Belgiumban, Franciaországban és Nagy-Britanniában napjainkban alkalmazott távközlési adattárolási gyakorlat. A szakember rámutatott arra is, hogy azokat az embereket, akiknek a kommunikációja a szakmai titoktartás hatálya alá tartozik, ki kell vonni a távközlési adattárolás alól.
Sánchez-Bordona kiemelte, hogy a távközlési adattárolás akkor is sérti a hatályos európai uniós jogot, ha a hatóságok a gyakorlatot a terrorizmus elleni harcra való hivatkozással alkalmazzák. A telefon- és internetkapcsolatok információinak megőrzése csak nagyon szigorú keretek között jogszerű.
A főtanácsnok az állásfoglalásával megerősítette az Európai Unió Bíróságának 2016-os ítéletét, amely alapján a távközlési adattárolás csak akkor engedélyezett, ha egy súlyos bűncselekmény elkövetésének gyanúja merült fel. Ráadásul a gyakorlatot egy földrajzilag korlátozott területen szabad csak megvalósítani, s kizárólag olyan információkra és fájlokra vonatkozhat, amelyek lehetővé teszik a szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni hatékony fellépést. Az adattárolás szintén csak korlátozott ideig történhet és az őrzött információkhoz való hozzáféréseket bírósági engedélyekhez kell kötni.
A szakember ugyanakkor bizonyos esetekben elfogadhatónak tartotta a cégek és szolgáltatók távközlési adattárolásra való kötelezését. Ilyen esetek lehetnek a közvetlen fenyegetések vagy egy veszélyes kivételes helyzet, amely indokolttá teszi egy országban például a hivatalos szükségállapot kihirdetését. Bár Sánchez-Bordona állásfoglalása csupán ajánlás, ugyanakkor az európai uniós hivatalok kiemelten kezelik ezeket az anyagokat.