Forrás: Új Világtudat | 2014.06.09.
Abydos (bdw vagy AbDw a hieroglifák alapján)Ozírisznek, a halottak istenének kultuszhelye volt. Bár voltak másutt is Egyiptomban neki szentelt templomok, de Abydos volt a legkiemelkedőbb közülük. Sok egyiptomi életében egyszer elzarándokolt ide, illetve itt temettette el magát, a necropolist a predinasztikus időszaktól kezdve a keresztény időkig használták (Kr. e. 4000 - Kr. u. 600). Az első dinasztiát megalapító Narmer fáraó is itt temetkezett. Kilenc vagy tíz templomot emeltek itt Abydosban huszonhat dinasztia fáraói. Ezek közé tartozott többek között a Nagy Ozírisz templom, I. Széthi temploma és II. Ramszesz temploma., melyek közül a I. Széthié maradt fenn a legjobb állapotban.
A 360°-os virtuális séta I. Széthi templomára és az Ozireionra fókuszál, olyan részeiket is megmutatjuk, amelyek rendszerint nem látogathatók (pl. Ptah-Sokar termek). A panorámaképek mellett részletes szöveges leírást készítettünk minden egyes a virtuális sétában szereplő látnivalóról. Kiemeltük az érdekes részleteket, különösen a faragott jeleneteket.
Látnivalók
I. Széthi (Kr. e. 1294-1279) templomát hat nagy istennek, vagyis Ozírisznek, Izisznek, Hórusznak, Amon-Rének, Ré-Horaktynak és Ptahnak szentelték. Építésének másik célja az volt, hogy emléket állítson a korai fáraóknak.
Udvarok
Két udvaron és a szinte teljesen elpusztult pylonon (kapun) át jutunk be a szokatlan L-alakú mészkő templomhoz. Az udvarokat és a pylont II. Ramszesz, I. Széthi fia építtette hasonlóan a külső hypostyl csarnokhoz. A 7 belső kápolnát és a 2. hypostyle csarnokot I. Széthi idején építették, de az 1. hypostyle csarnokot és az udvarokat már csak a fia, II. Ramszesz idején fejezték be.
Első hypostyle csarnok
A hypostyle csarnok domborművei Ramses II. életéből vett jeleneteket ábrázolnak. Láthatjuk, amint Khnum Ptah jelenlétében megteremti a fáraót. Mellette II. Ramszeszt Ízisz és 4 Hathor istennő szoptatja. A király megtisztítási ceremóniáját látjuk, mielőtt belépne a templomba. Thot és Horus szent bort locsol a fáraó fejére és vállára.
Helikopter hieroglifa
Ezek a rejtélyes hieroglifák modern eszközöket ábázolnak, úgy mint egy helikoptert, yachtot, tengeralattjárót és talán egy harci repülőt. A legelfogadottabb magyarázat szerint a hieroglifák erózió és ókori átvésések eredményei mai formájukban. Az átvésés során a régebbi szövegek darabjai megmaradhattak, a lyukakat gipsszel tömték ki, ami később kipotyogott, így alakultak ki a ma látható különös ábrák.
Hét kápolna
A második hypostyle csarnokból juthatunk a hét kápolnához, melyek egy hosszanti folyosóról nyílnak. Ezeket a kápolnákat a következő istenségeknek szentelték: I. Széthi, Ptah, Ré-Horakty, Amon-Ré, Ozírisz, Ízisz, Hórusz. A Hórusz kápolnából vezet az út tovább az Ozírisz komplexumba.
Az Ozírisz komplexum két nagy csarnokból és hat kisebb kápolnából áll.
Ptah-Sokar komplexum
Sokar (Seker) a memphiszi nekropoliszhoz kötődő istenség, akit emberi testtel és sólyom fejjel ábrázoltak. Gyakran társították Ptahhal és Ozíriszzel.Ezek a 360°-os panorámaképek azért különlegesek, mert a Ptah-Sokar komplexum általában nem látogatható.
Királylista és bikavadászati folyosó
Az abydosi királylista kronologikus sorrendben tartalmazza az egyiptomi fáraók nevét kartusban a dinasztia alapító Menestől (Narmer) kezdve egészen I. Ramszeszig, Széthi apjáig. A nem kívánatos fáraókat ugyanakkor kihagyták, így az idegen hükszoszokat, Hatsepszutot, a női fáraót és az amarnaiakat (Ehnaton, Tutankhamon).
Ozierion
Az Ozireion egy vitatott rendeltetésű épület, ami I. Széthi temploma mögött található. Nagy gránitblokkokból épült, míg I. Széthi temploma mészkőből és homokkőből. Az Ozireion a másik templomhoz képest lényegesen mélyebben fekszik és gyakran vízben áll. Tartották óbirodalminak is, de a jelenleg elterjedt nézet szerint Merneptah (Kr. e. 1213-1203) korából származik. Mivel I. Széthi temploma azért épült, hogy emléket állítson a korábbi fáraóknak, lehetséges, hogy az Ozireionszimbolikus temetkezési kápolnaként szolgált. Egykoron egy sírkamra volt benne egy álszarkofággal, amit egy vízzel teli medencével vettek körbe.
http://visit360.net/hu/afrika-es-a-kozel-kelet/egyiptom/abydos-templomai-360/9-abydos-templomai
|