"Nem látok olyan közjogi vagy alkotmányos aggályt, amely valódi akadálya lehetne a törvény kihirdetésének" – fogalmazott a köztársasági elnök abban a nyilatkozatában, amelyben megindokolta, miért írta alá a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvényt, amit a közbeszédben civiltörvényként emlegetnek.
Áder János úgy vélte, hogy a jogszabály elfogadását jelentős társadalmi vita előzte meg, de szerinte olyan vélemények is voltak, melyek a tényeket figyelmen kívül hagyva nem segítették elő a józan tisztánlátást. Meggyőződése, hogy a magyar társadalom többsége tiszteli a tisztázó vitákban elhangzó érveket, de elutasítja a fölöslegesen megosztó, öncélú indulatkeltést – tette hozzá.
Az államfő hivatkozott a Központi Statisztikai Hivatal adataira, amelyek szerint Magyarországon több mint 56 ezer civil szervezet működik, és ezek 99 százalékát semmilyen formában nem érinti az új szabályozás, mivel egyáltalán nem terjed ki rájuk a törvény hatálya, vagy nem rendelkeznek 7,2 millió forintot meghaladó, külföldről érkezett támogatással.
A 7,2 millió forintnál több külföldi támogatást kapó szervezetek tevékenységét sem befolyásolja az új törvény, számukra csupán további adminisztrációs kötelezettséget keletkeztet. Ezek a szervezetek ugyanazt a tevékenységet végezhetik az új törvényi rendelkezések hatálybalépése után is, amit a jogszabály elfogadása előtt folytattak.
A fideszes Kósa Lajos, Gulyás Gergely, Németh Szilárd és Vitányi István indítványát kedden 130 kormánypárti igen, 44 nem és 24 jobbikos tartózkodó szavazattal fogadta el az Országgyűlés. A jogszabály alapján a törvény hatálya alá tartozó egyesületek és alapítványok 15 napon belül kötelesek bejelenteni a bíróságon külföldről támogatott szervezetté válásukat, ha az általuk kapott támogatások összege eléri a pénzmosás elleni törvényben meghatározott összeg kétszeresét, azaz 7,2 millió forintot.