Tíz másik hazai és erdélyi várossal együtt Szombathelyen is ökológiai vizsgálatokat végez a következő hónapokban az Ökológiai és Botanikai Intézet. A tudományos vizsgálat célja, hogy felmérjék a településeket körülvevő táj használatának és szerkezetének függvényében a legfontosabb élőlénycsoportok sokféleségét, azaz biodiverzitását és ökoszisztéma-szolgáltatásait. Ilyen például a beporzás, a biológiai védekezés és a növényi produkció is, ezekről pedig a lakosság véleményét is kikérik.
„Ez egy nagyszerű lehetőség arra, hogy mi is tanuljunk a közvetlen környezetünkről. A közeljövőben lezajló rovar- és madártani kutatások eredményeiből sok következtetést le tudnak majd vonni a szakértők, mely által mi is többet megtudhatunk majd arról, hogyan védhetjük még eredményesebben a természet csodáit” – mondta Németh Ákos tanácsnok.
Szombathelyen március és október között végzik a felmérést
az Ezredévi parkban, a Csónakázótónál lévő fitneszparkban, a Pelikán-parkban és a Brenner-parkban.
Ebben az időszakban a szakemberek két alkalommal madarakat fognak megfigyelni a parkokban a kora reggeli órákban, növényzetet vizsgálnak, néhányan pedig ízeltlábú fajokat gyűjtenek rovarporszívóval tavasszal és nyáron.
A parkok központjában elhelyezkedő fákra rovarhoteleket helyeztek ki, melyek kora őszig lesznek kint, hogy apró, magányos méheket és darazsakat gyűjtsenek. De ne ijedjen meg, ha ilyen rovarhotelt talál, lakói ugyanis nem agresszívak, nem támadják vagy szúrják meg az embert.
És hogy miért pont a szombathelyi és más városok parkjaiban végzik ezeket a vizsgálatokat? Azért, mert az ilyen városi zöldfelületek megfelelő kezelés és környezeti feltételek mellett támogathatják a biodiverzitást, menedéket és táplálékforrásokat biztosítva számos növény- és állatfajnak.
Ezek a kutatások adatokat szolgáltatnak a városi biodiverzitásáról, a hozzájuk kapcsolódó ökoszisztéma-szolgáltatásokról, valamint ezek társadalmi és gazdasági összefüggéseiről.
Az eredmények hozzájárulhatnak a helyi zöldinfrastruktúra felméréséhez és fejlesztéséhez és olyan jó gyakorlatok kidolgozásához, amelyek fenntartják vagy növelik a különböző élőlénycsoportok diverzitását és ökoszisztéma-szolgáltatásait Szombathelyen – tudtuk meg.
Ahhoz, hogy a kutatás sikeres legyen, fontos, hogy
a szombathelyiek megértők legyenek és érintetlenek maradjanak a kihelyezett rovarhotel csapdák.
A kutatásban egyébként együttműködik az Ökológiai és Botanikai Intézettel a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Pannon Egyetem, a Kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem is.