Amikor 2019 nyarán a több mint egy éve húzódó eredménytelen tárgyalássorozat után a kormány a törvény erejével vette el az MTA-tól tíz kutatóközpontját és öt önálló intézetét, nagy volt az ijedtség és az elkeseredettség a kutatók körében. Nem alaptalanul: az MTA-ügyet menedzselő Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a tárgyalások kezdeti szakaszában az intézetek jövőjét fenyegető tervet ismertetett az MTA vezetésével. A miniszter eredeti elképzelése szerint csak az MTA-s kutatóhelyek egy része őrizhette volna meg önállóságát, a többit egyetemekhez vagy az Innovációs és Technológiai Minisztérium alatt működő Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Kft.-hez csatolták, vagy egyenesen megszüntették volna.
Az akadémiai közösség ellenállása részleges engedményekre kényszerítette Palkovicsot. A miniszter nem szerzett közvetlen irányítási jogot az MTA-ról leválasztott kutatóintézet-hálózat felett, a kutatóközpontokat és intézeteket 2019 szeptemberétől egy újonnan létrehozott szervezet, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) felügyelete alá helyezték. Az ELKH Irányító Testületébe hat tagot javasolt a minisztérium, hatot az MTA, a testület elnökét Palkovics és az akkori MTA-elnök, Lovász László közös javaslatára nevezte ki a miniszterelnök. Mivel ez a személy Maróth Miklós klasszika–filológus, Orbán Viktor tudománypolitikai tanácsadója lett, a testületben a kormány többsége könnyedén elérhető, és az MTA azt sem tudta kiharcolni, hogy a fontos döntéseket kétharmados többséghez kössék. Ennek ellenére az eltelt több mint másfél évben drasztikus beavatkozás nem történt a kutatóhelyek életébe; tavaly novemberben kisebb botrányt okozott, hogy három intézetet leválasztottak a kutatóközpontokról, de önálló intézetként ezek is az ELKH-n belül maradtak, a hálózat egysége nem került veszélybe.
Mostanáig. Áprilisban az ELKH vezetése arról tájékoztatta Fertő Imrét, a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) főigazgatóját, hogy a központhoz tartozó Regionális Kutatások Intézetét (RKI) Pintér Sándor belügyminiszter minisztériumi háttérintézményként működtetné tovább. Kérdésünkre az ELKH hivatalosan is elismerte, hogy március végén levelet kaptak a Belügyminisztériumból „az RKI-ban lévő szakmai kompetenciákat illetően”. Bár az ELKH válasza szerint az Irányító Testület az RKI átszervezéséről nem tárgyalt, úgy tudjuk, a testület május 5-i ülésén szóba került Pintér levele. Döntés valóban nem született, az IT tagjai abban maradtak, hogy további információkat kérnek a belügyminisztertől. Az ELKH azt ígéri, az egyeztetésekbe az érintetteket is bevonják majd. Ezt az RKI kutatói is elvárják, mostanáig ugyanis semmit nem mondtak nekik arról, mivel indokolja a kiszervezési szándékot Pintér Sándor, és milyen feladatokat képzel el számukra a Belügyminisztérium.