Öt évszázaddal később sikerült megfejteni azoknak a szimbólumoknak a jelentését, amelyek V. Károly spanyol király, német-római császár párizsi nagykövetének írott levelében szerepeltek.
Komoly munkát kívánt a titokzatos levél megfejtése
Az 1547-ben kelt levél megfejtését szerdán jelentette be négy kutató a kelet-franciaországi Nancyben. A felfedezés újabb adalékkal gazdagítja a francia királyság és a Német-Római Birodalom közötti kapcsolatok történelmét. A megfejtésen a Lotaringiai Informatikai Kutató Laboratórium (Loria) kódfejtői, valamint az észak-franciaországi Pikárdiai Egyetem egyik kutatója fél évig dolgoztak.
Az évtizedek óta feledésbe merült levelet a nancy-i Stanislas könyvtár gyűjteményében őrizték. Cécile Pierrot, a Loria kódfejtője először 2019-ben hallott véletlenül "V. Károly (1500-1558) kódolt leveléről" egy vacsorán.
Mikor két évvel később ismét szóba került a dokumentum létezése, úgy döntött, hogy beleássa magát a témába.
2021 végén jutott el végül a titokzatos levélhez, amelyen az uralkodó aláírása látható és Jean de Saint-Mauris-nak, párizsi nagykövetének címezték.
Cécile Pierrot a levél alapos tanulmányozását követően "külön családok" szerint csoportosította az V. Károly által használt mintegy százhúsz szimbólumot. Elnevezte őket, megszámolta az előfordulásukat, illetve feltérképezte az ismétlődő kombinációkat.
Rafinált kódrendszert használt V. Károly
Pierrot és a nancy-i laboratórium két másik kutatója, Pierrick Gaudry és Paul Zimmermann számítógép segítségével gyorsították fel a kódfejtést.
A dekódolás kis lépésenként haladt, mert V. Károly bonyolult kódrendszert használt
és "üres szimbólumokat" is, amelyeknek nincsen jelentése, csak az illetéktelenek félrevezetését szolgálták.
Mikor Cécile Pierrot-nak június végén sikerül azonosítani több egymást követő szót a levélben, kollégáival Camille Descenclos segítségét kérte, aki a 16. századi Franciaország és Német-Római Birodalom közti kapcsolatok szakértője. A történész segített összerakni a kirakós darabjait.
A megfejtéshez hozzájárult Jean de Saint-Mauris egy Besanconban fennmaradt levele is, melynek margójára a címzett "egyfajta átírást" írt, amikor megfejtette.
Ellene szőtt merénylettől tartott a bizalmatlan császár
A dekódolt levél megerősítette, hogy 1547-ben elég rossz volt a viszony I. Ferenc francia király és V. Károly császár között, annak ellenére, hogy három évvel korábban békeszerződést írtak alá - mondta el Camille Desenclos.
Bizalmatlanok voltak egymással szemben, és igyekeztek meggyengíteni egymás hatalmát.
A levélből az is kiderül, hogy állítólag összeesküvést terveztek Franciaországban V. Károly meggyilkolására, amelyről korábban nem sokat lehetett tudni - tette hozzá Camille Desenclos.
Az értesülés megalapozatlannak bizonyult - V. Károllyal nem orgyilkos végzett,
1556-ban lemondott a császári trónról és 1558-ban a yuste-i kolostorban hunyt el -, de a történész szerint a levél arról tanúskodik, hogy mennyire tartott egy összeesküvéstől. Levelében az uralkodó a birodalma helyzetéről, valamint "politikai és katonai stratégiájáról" is ír: a kódolással valószínűleg ezeket a kényes információkat akarta elrejteni.