Forrás: NARANCS.HU | 2021.04.27.
Megszavazták 11 egyetem alapítványi fenntartásba kerülését is.
26 előterjesztésről szavaztak a képviselők kedden a parlamentben, köztük elfogadták a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló javaslatot, valamint több vidéki egyetem alapítványi átalakítását is.
Ez azt jelenti, hogy a
- a Szegedi Tudományegyetem,
- a Magyar Táncművészeti Egyetem,
- a Dunaújvárosi Egyetem,
- a Tokaj-Hegyalja Egyetem (korábbi Sárospataki Főiskola),
- a Budapesti Gazdasági Egyetem,
- a Pécsi Tudományegyetem,
- a Testnevelési Egyetem,
- a Semmelweis Egyetem,
- az Óbudai Egyetem,
- a Nyíregyházi Egyetem
- és a Debreceni Egyetem
ingatlanvagyona kikerült az állam tulajdonából, miközben a kormány nevezi ki az egyetemeket fenntartó alapítványok kuratóriumát. Kivételt képez az egri Eszterházy Károly egyetem, aminek vagyonát nem szervezték ki alapítványba, hanem a katolikus egyház egyházmegyéjének adták.
Szavaztak, mint a kisangyal. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (b) és Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter (j) az Országgyűlés plenáris ülésén 2021. április 27-én
Fotó: Balogh Zoltán / MTI
További vagyonkezelő alapítványok létrehozásáról is döntöttek; a Hauszmann Alapítvány Hauszmann Alajos életművének, építészeti és kulturális hagyatékának gondozásával foglalkozik majd, de jelentős ingatlanvagyont is kap. A Jövő Nemzedék Földje Alapítvány feladata a vagyonkezelésben lévő mező- és erdőgazdasági földek megőrzés és átörökítése, az agrárképzés feltételeinek javítása lesz, de hozzákerült a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság vagyona is. A Magyar Kultúáért Alapítvány nevelési, oktatási, kulturális tevékenységeket finanszíroz majd, de megkapta a Demeter Szilárd által létrehozott Petőfi Irodalmi Ügynökséget is, tehát szintén elképesztő ingatlanvagyonra tett szert. A Makovecz Campus Alapítvány a névadó által tervezett piliscsabai campust épületeit kezeli a jövőben, a MOL - Új Európa Alapítvány sport, művészet és tudomány területén teljesítő fiatalokat támogat majd.
A kormány azon terve, hogy alapítványi rendszerbe szervezi ki a nagyjából ezer milliárd forint értékű közvagyont, heves vitákat váltott ki az elmúlt hetekben. Orbán Viktort hétfőn a parlamentben a koronavírus járvány miatt elhunyt 26 ezer magyar polgár mellett ezzel is szembesítették az ellenzéki képviselők. A keddi szavazással viszont véglegessé vált, hogy
a nemzeti vagyon egy részét ily módon kivették az állam kezéből, valamint az alapítványi fenntartásba került egyetemek kuratóriumaiba fideszes kádereket ültetnek.
A Magyar Narancs az egyetemek alapítványi kiszervezésével részletesen foglalkozott a közelmúltban.
Az egyetemi „modellváltás” következő hullámában a Semmelweis Egyetem, három vidéki tudományegyetem és a Dunaújvárosi Egyetem kerülhet sorra.
|