Úgy véljük, hogy a szövetséghez való hűség és általában véve az EU-tagállamok közötti baráti magatartás kérdése, hogy ez nagyon gyorsan megtörténjen
– mondta a meg nem nevezett tisztviselő.
Miután Törökország ratifikálta a svéd NATO-csatlakozást, Magyarország maradt az utolsó NATO-tagállam, amely ezt nem tette meg. Az ellenzék kezdeményezésére hétfőn rendkívüli parlamenti ülés volt a témában, amelyen azonban a Fidesz-KDNP képviselői nem vettek részt, így az Országgyűlés határozatképtelen volt. Az Egyesült Államok csalódottságát fejezte ki a történtek miatt.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta, a szavazásra a tavaszi ülésszak első ülésén, február 26-án kerülhet sor, annak függvényében, hogy megtörténik-e a találkozó Orbán Viktor magyar és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök között.
Kristerssont a magyar kormányfő hívta személyes találkozóra Budapestre, miután megtörtént a török ratifikáció. Bár a svéd miniszterelnök elfogadta a meghívást, de kikötötte, a svéd NATO-csatlakozásról nincs értelme tárgyalni. Megjegyezte, a csatlakozás elfogadása után kerítene sort a kétoldalú megbeszélésre.
Az uniós partnerek közötti látogatások teljesen normálisak, de nem szabad őket ilyen módon összekapcsolni
– jegyezte meg ezzel kapcsolatban a német tisztviselő.