A történelmi bizonyítékok arra utalnak, hogy a különleges érméket az amerikai gyarmatokon költhették el az 1690-es évek végén.
A fizetőeszközt Henry Every, más néven John Avery kalózkapitány kalózai használhatták, akik kifosztották az indiai nagymogul Gandzsidavay kincseshajóját, majd menekülni kényszerültek.
Bár a kutatók nem biztosak abban, hogy az érmék innen származnak. Eredetük, dátumozásuk és ebben a távoli régióban való felfedezésük azonban arra utal, hogy a kalózok megszerezték őket, elosztották egymás között, majd amerikai gyarmatokon költötték el.
Felfedezésük emellett új megvilágításba helyezte Henry Every legutóbbi tartózkodási helyét is, ami megmutatja, hol bujkált a kalózkapitány, mielőtt eltűnt volna a zsákmányával.
Minden kétséget kizáróan be tudjuk bizonyítani, hogy a kapitány az amerikai szárazföldi gyarmatokon tartózkodott
– mondta Jim Bailey, a Rhode Island régésze a LiveScience online tudományos portálnak, aki még 2014-ben fedezte el az első ezüstérmét, az úgynevezett comassee-t egy régi gyarmati település helyén, az Aquidneck-szigeten.
A kutatók később találtak még egy tucat ehhez hasonló érmét a legkülönbözőbb helyszíneken. Ezekről azt gondolják, hogy mind az 1695-ös Gandzsidavay kalóztámadásból származik, amely a Vörös-tengeren zajlott.
A beszámolók szerint a kalózok megkínozták és megölték a legénységet és hatszáz utasát, mielőtt a tetemes mennyiségű arannyal és ezüsttel távoztak volna.
A hatalmas arany és ezüstzsákmány mellett a szingapúri maharadzsa lánya is foglyuk lett. Előbbiek mai értéke valahol 12-39 milliárd forint között mozog.
A nagymogul az egész angol kereskedelmet be akarta tiltani, ezért Avery William Kidd mellett nem részesülhetett III. Vilmos 1699-es amnesztiájában. A Royal Navy hadihajókat küldött az üldözésükre. Ekkorra azonban Every és legénysége elmenekült az Újvilágba.