Nagyot lép előre Afganisztán a tálibok állítása szerint, a jogvédők azonban kételkednek.
Rendeletben törölte el a tálib kormány a kényszerházasságot egész Afganisztán területén – írta meg a Vice. A portál kiemeli, hogy a frissen elfogadott rendelet olyan elemeket is tartalmaz, amik szerint a két nem egyenlő, a nőket pedig nem lehet tulajdonnak tekinteni, így nem lehet őket például akaratuk ellenében házasságra kényszeríteni sem. Sőt: a rendelet olyan jogot is garantál, miszerint a nők férjük halála után 17 héttel újra is házasodhatnak, valamint jövendőbeli párjukat maguknak választhatják meg.
Ezen intézkedések merőben szokatlannak számítanak a tálib vezetésű Afganisztánban, főleg azért, mert miután a tálibok augusztusban átvették az uralmat az ország felett, eltiltották a nőket a sporttól, az egyetemeken eltörölték a koedukált oktatást, hidzsáb viselésére kényszerítették a nőket, valamint hetekig dolgozni sem mehettek, mert nem volt pontos rendelkezés az illő viselkedésre sem.
Az afgán emberi- és nőjogi szervezetek bár üdvözölték az új rendelkezést, szkeptikusak a tálib kormány rendeleteivel kapcsolatban. Három nappal a rendelet kihirdetése után az Amnesty International jelentésében azt írta, hogy a nemi alapú erőszak áldozatait segítő hálózat leépült a tálib vezetés alatt.
Egy baszk kosárlabdacsapat fogadott be két parasportolót, miután el kellett hagyniuk szülőföldjüket, Afganisztánt. Egyiküknek évekkel ezelőtt, egy tálib támadás során sérült meg a gerince, ezért veszélyesnek érezte volna, ha az országban marad.
A kilencéves Parwana Malik szülei azt mondják, nincs más választásuk, mint eladni a gyereküket egy középkorú férfinak. Ha az afgán család nem kényszeríti házasságra a kislányt, akkor éhenhalnak. A CNN készített riportot a humanitárius válság sújtotta Afganisztánból.