Március 1-je és április 30-a között több ezer fővel bővül a közmunkások száma – írja a Népszava. A lapnak több településvezető jelezte, hogy levelet kaptak a munkaügyi kirendeltségtől, hogy küldjék vissza, hány munkanélkülit alkalmaznának közmunkában, és milyen feladatot szánnak nekik. A polgármesterek nem tudnak értelmes munkát adni.
"Ennél átlátszóbb kampányfogást már rég láttam" – a Népszava által megkérdezett polgármesterek szinte egybehangzóan ilyen és ehhez hasonló mondatokkal reagáltak a legújabb közmunkástoborzásra. Az egyik önkormányzat továbbította a lapnak a levelet, amely egyebek között a következőt tartalmazta: "most érkezett a hír", hogy a "március 1-jétől április 30-áig terjedő időszakra 468 főt kell bevonni" a közfoglalkoztatásba. "Az igényelni kívánt létszámot azonnal, de legkésőbb a mai napon 9.30-ig a mellékelt számolási segédtáblát kitöltve megküldeni szíveskedjenek".
A levelet február 27-én reggel negyed kilenckor kapta meg az adott járási hivatalhoz tartozó 12 önkormányzat, a többi között Acsa, Bernecebaráti, Ipolytölgyes polgármesteri hivatala, vagyis alig több mint egy órájuk maradt arra, hogy összeállítsák a névsort, kiszámítsák a fizetendő járulékokat, és kitöltsék a háromoldalas munkaerő-bejelentő lapot. Az ország többi pontján is hasonló felkérés érkezett a kormányhivatalok munkaügyi kirendeltségeitől. A felhívás szerint nyolcórás foglalkoztatást támogatnak, szakképzett munkaerőt nem szívesen látnak, és az önkormányzatoknak dologi, vagyis eszközökre fordítható pénzigényük csak nagyon indokolt esetben lehet – írja a lap.
Egy vidéki – névtelenséget kérő – polgármester a lapnak azt mondta, először az jutott az eszébe, hogy a kormánynak feltámadt a lelkiismerete, amiért csak részben hirdetett nyertest a szociális szövetkezeteknek szóló uniós pályázaton. A szövetkezeteknek szóló pályázat célja, hogy a hátrányos helyzetű térségben élők segély vagy közmunka helyett egy ideig tisztességes bérért értelmes munkát végezzenek. Az egyik projektben 180-340, a másikban 140-180 pályázót kellett volna nyertesnek hirdetni, így – 15-15 munkással számolva – legalább 4800 ember dolgozhatott volna. Ám a nyertes szövetkezek száma – eddig ismeretlen okból – a 140-et sem éri el, így több ezren maradtak munka nélkül. A polgármester azonban azt mondta, hamar rájött, hogy sokkal inkább a közelgő országgyűlési választásról lehet szó.
Úgy fogalmazott, derült égből villámcsapásként érte, hogy új közmunkásokat kell felvennie, hiszen a már most alkalmazottakkal sem tud mit kezdeni. "Nem tudok nekik munkát adni, most azt találtam ki, hogy metszegessék a fákat és a bokrokat." Mint mondta, egészen más lenne a helyzet, ha folyamatosan dolgozhatnának az emberek, "ha csak a szándékot látnám erre", akkor valódi, értelmes, hosszú távú munkát lehetne adni nekik. De így az egésznek semmi értelme, azt pedig senki nem gondolhatja komolyan, hogy egyik óráról a másikra meg lehet szervezni a munkát. "Komolytalan az egész" – fogalmazott.
Ugyanezen a véleményen van Komjáthi Imre, a Közmunkás Szakszervezet társelnöke is. Megjegyezte, hogy az mindenképpen jó, ha van munka. De most megint nem egy átgondolt, szervezett megrendelésről van szó, egy óra alatt lehetetlen kidolgozni, hogy kinek, milyen feladatot adjanak. Ha itt valódi segítségről, a munkanéküli emberek támogatásáról lenne szó, akkor ezt nem ebben a formában valósítanák meg. A téli feladatok már nem, a tavasziak pedig még nem aktuálisak – jegyezte meg. Kézi irányítású kötelezettségnek nevezte a hirtelen jött toborzást, amelyben már csak az a kérdés, hogy az embereket melyik polgármester mire használja.