A nyugati országok a 2020-as elcsalt választásokat követően szigorú gazdasági szankciókat vetettek ki Fehéroroszországra, a tavaly kirobbant ukrajnai háború miatt pedig újabb korlátozások sújtották az Aljakszandr Lukasenka vezette államot, amiért az támogatja az agresszor Oroszország erőfeszítéseit.
A "nagy testvérhez" hasonlóan Lukasenkáék változatos eszközökkel igyekeznek tompítani az intézkedések okozta károkat, egy nemrég életbe lépett törvény pedig már a kalózkodást is legalizálta a cél érdekében.
A köztársasági elnök által január 3-án aláírt rendelkezés alapján a "barátságtalan cselekedeteket" elkövető országokból származó zenék, videók, filmek, játékok és más audiovizuális tartalmak esetében azok használatához nem szükséges a jogtulajdonosok hozzájárulása - számolt be róla a TorrentFreak.
Ez azonban nem jelenti, hogy mostantól ingyen élvezhetők a szóban forgó szellemi termékek. A "Szellemi tulajdon tárgyaira vonatkozó kizárólagos jogok korlátozásáról szóló törvény" ugyanis előírja, hogy a felhasználóknak anyagi ellentételezést kell fizetniük a Nemzeti Szabadalmi Hatóság által üzemeltetett bankszámlára. A hivatalt illető, legfeljebb 20%-részesedés levonása után a jogtulajdonosok ezt a befizetéstől számított 3 éven át maguknak követelhetik.
Habár ez első pillantásra egész korrekt eljárásnak tűnhet, valójában több sebből vérzik a gyakorlat. Mindenekelőtt Fehéroroszország több olyan nemzetközi egyezményt is aláírt, amelyben elkötelezte magát a szellemi tulajdonjog tiszteletben tartása mellett, másrészt a jogtulajdonosok helyett így a helyi politikusok döntik el, hogy mennyi pénzt kérnek egy-egy tartalomért, legyen az filmsorozat, videojáték vagy egy betétdal.
A harmadik probléma pedig az, hogy a pénzt a szankciók sújtotta Belarusbank kezeli, amellyel a szankciók miatt lehetetlen tranzakciókat folytatni, vagyis jelenleg akkor sem lenne egyszerű a jogtulajdonosok helyett beszedett díjak továbbítása, ha a Fehérorosz kormány a legnagyobb jóhiszemben járna el.
S ha mindez nem lenne elég, a törvény a fizikai termékek szürke importját is engedélyezte, a "gazdaság belső stabilitásához szükséges feltételek megteremtése" és a kritikus termékhiány megelőzése érdekében. Az orosz mintát követő intézkedés nemcsak a barátságtalannak bélyegzett, hanem a barátságos országok portékáira is alkalmazható, amennyiben azt az adott termékek szűkössé váló elérhetősége indokolja.
Jelen állás szerint a kalózkodást és a szürke importot legalizáló törvény 2024. december 31-ig marad érvényben.