Aki Budapesten száll repülőre, gond nélkül felvihet elektronikus eszközöket a repülőkre, aki viszont átszállással utazik, annak már érdemes figyelnie arra, mit vihet magával. A Egyesült Államokba és a Nagy-Britanniába tartó több járaton is korlátozásokat vezettek be biztonsági okokra hivatkozva: potenciális bombának tekintenek minden, a mobiltelefonnál nagyobb elektronikus eszközt.
Magyarországról induló utasokra is érvényes-e a tilalom?
A Budapesten felszálló vagy ide érkező járatokon nincs tiltás, tehát aki most szeretne Londonba utazni, nyugodtan felvihet magával mobilnál is nagyobb eszközöket a gépre. Azoknak a magyar utasoknak érdemes mégis figyelniük az új rendelkezésekre, akik átszállással utaznának az Egyesült Államokba vagy Nagy-Britanniába. Ha olyan országban szállnak át, amelyben él a tiltó rendelet, akkor érdemes már Budapesten inkább a csomagok között feladni a problémás eszközöket.
Melyik országok vannak a tiltólistán?
A brit tilalom hat országot érint, az amerikaiak pedig nyolc repülőtérről induló gépek utasai számára tiltották meg a mobiltelefonnál nagyobb elektronikus eszközök felvitelét.
Az USA tiltásában nyolc ország érintett: Egyiptom, Törökország, Kuvait, Szaúd-Arábia, Jordánia, Marokkó, Katar, valamint az Egyesült Arab Emirátusok. A legnagyobb légitársaságok, amelyek utasainak figyelniük kell, a Turkish Airlines, valamint az Emirates, az Etihad és a Qatar Airways.
A britek a Törökország, Libanon, Egyiptom, Szaúd-Arábia, Jordánia, illetve Tunézia repülőtereiről induló gépeken vezettek be nagyobb szigort.
Azt egyelőre nem tudni, hogy kiterjeszthetik-e más repülőterekre a tilalmat, mindkét országban azt ígérik: ahogy változik a fenyegetettség szintje, átgondolják a listát.
Pontosan mit nem szabad felvinni a gépre?
A nem túl precíz megfogalmazása a tilalomnak az: a mobiltelefonnál nagyobb elektronikus eszközöket lehet csak a feladott poggyászban szállítani. A kérdés az, hogy pontosan milyen mobilméret az, amihez viszonyítanak. A britek ezt egyértelműen meghatározták: 16x9,3x1,5 centiméter a határ. Nem lehet bevinni az utastérbe Kindle-t és más e-olvasókat sem, vagyis a tilalom nem csak a laptopokra és tabletekre vonatkozik az első hírekkel szemben. De bajba kerülhet az is, aki ennél nagyobb kamerát vagy fényképezőgépet szeretne felvinni az utastérbe. Az nem egyértelmű, hogy a mobiltelefonokra miért nem vonatkozik a tilalom. A Bloombergnek az amerikai döntéshozók azt mondták: igyekeztek egyensúlyozni, hogy az utazás kockázatmentes maradjon, de az utasoknak se okozzanak túl sok kényelmetlenséget ok nélkül.
Mit tehetnek az utasok?
Arra minden érintett légitársaság felhívta a figyelmet, hogy a repülőtereken hosszabb sorbanállásra érdemes felkészülni. Az utasoknak azt tanácsolják, hogy a nagyobb elektronikus eszközeiket tegyék külön helyre a csomagjaikon belül is, hogy gyorsabban át tudják vizsgálni őket. Akik átszállással utaznak, azokat arra kérik, hogy ezt tegyék meg már ott, ahol először repülőre szállnak, akkor is, ha csak az átszállás után lenne érvényes rájuk a tilalom. Aki pedig úgy érzi, hogy nem világos számára, a saját elektronikus eszközei a tilalom alá esnek-e, az érdeklődjön még az előtt, hogy kimenne a repülőtérre.
Mikor lesz érvényben a tilalom?
Az amerikai belügyminisztérium keleti parti idő szerint kedd hajnal háromkor – ez nálunk reggel nyolc óra – jelentette be az intézkedést, és négy napot adott a repülőtereknek, hogy életbe léptessék az új rendeletet. Ez szombat reggelt jelentene, de érdemes a korábbi utazásoknál is felkészülni a nagyobb szigorra: több légitársaság már korábban bevezeti az új biztonsági szabályokat. Hogy pontosan meddig maradnak ezek érvényben, azt egyelőre nem tudni.