Gőtemonitorozás közben az év halára bukkantak egy csapdában – írta a Kiskunsági Nemzeti Park.
Szakmár külterületén, az Ökördi-erdőteleki-keceli-lápok Natura 2000 besorolású területen bukkantak a szigorúan védett faj példányára.
Facebook / Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
A folyószabályozások és lecsapolások előtt annyi volt belőle, hogy a gazdák takarmányként etették a disznókkal és a baromfikkal.
A lápi póc a Kárpát-medencén kívül már csak a Duna alsó szakasza mentén és a Dnyeszter torkolatvidékén él. Jelentősebb hazai állományai a Kiskunságban, a Hanságban, a Kis-Balaton térségében, valamint a Tisza mentén találhatók.
Facebook / Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
A lápi póc mocsarakban, lápokban, vízinövényzettel benőtt kubikokban és holtágakban, csatornákban fordul elő, kedveli a lassú áramlású kisvízfolyásokat. A védett hal ragadozó, vízi makroszkopikus gerinctelenek alkotják táplálékát, de ivadék korában zooplanktont is fogyaszt. A lápi póc az oxigénszegény mocsári életmódhoz teljes mértékben alkalmazkodott.
Facebook / Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
A hal a kiegészítő légzőszervvé módosult úszóhólyagja segítségével a légköri oxigénből is tudja pótolni az élőhelyén gyakran kialakuló oxigénhiányt. A ritka faj Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 000 forint.