Róna Péter arról beszélt, hogy Orbán EU-ellenes politikája Oroszország érdekeit szolgálja, és felszólította „az általa tisztelt” Magyar Pétert, hogy módosítsa Ukrajnával kapcsolatos álláspontját.”
Magyar Péter nem reagált Róna felhívására, de erre nem is lett volna nagyon ideje, ha a két percben ragaszkodik a saját üzenetéhez. Arról beszélt, hogy Európa biztonsága a tagállamok biztonságán múlik, és minden józan magyar békepárti. Felemlegette a honvédségi elbocsátásokat, a csádi polgárháborút, tagadta, hogy visszavezetnék a sorkatonaságot, és felemlítette, hogy a sorkötelezettség visszaállításáról éppenséggel Kövér László fantáziált a napokban:
„Adófizetői pénzekből Önök háborús uszítást folytatnak” - mondta Magyar.
Bruti ismét mókázott a kérdéssel kapcsolatban: „Nem vagyunk harcikutyák”, és a kiberbiztonsággal kapcsolatban azt mondta, hogy az orosz hekkereknek lehetne versenyt rendezni:
„Aki előbb feltöri Dzsudzsák Balázs külügyminisztériumi emailjét, az győz.”
Végül Lázár János szavait idézte a „kokainozó bürokratákról”, de biztosította Deutschot, hogy nem rá gondolt.
Végül Toroczkai ismét kutyakomédiának nevezte a vitát, és elmondta, hogy nem a globalisták érdekeit fogják képviselni, mint a DK.
Második témakör: bevándorlás és menekültügy
Ungár szerint a „menekülteket be kell fogadnunk”, és a migráció oka a klímaváltozás. Dobrev a szabadon engedett embercsempészekről és a távol-keleti vendégmunkásokról beszélt, akiket Orbán azért szabadított rá az emberekre, mert „imádja a káoszt” és mert „rengeteget keresett rajta”.
A 2KR képviselője a kivándorlásra terelte a szót, „közös Orbán-Gyurcsány-örökségről” beszélt, amiből „elegünk van”, és ismét a lakhatási válságot nevezte meg fő problémaként. Márki-Zay unalomig ismételt szólamait hangoztatta arról, hogy „Orbán büszke pedofil lenne, ha abból tudna lopni”. Donáth Anna emlékeztetett arra, hogy a Momentum volt az, amely sikeresen megakadályozta, hogy „Orbán Viktor lázálma”, az olimpia megvalósuljon, ami alsó hangon 3 ezer milliárdba került volna.
A Fidesz felszólalása előtt Németh Balázs segített kicsit Deutschnak, és felsorolta a párt antimigrációs szólamait, hogy neki már ne kelljen. Deutsch azonban nem tért el a korábban kijelölt úttól, megint a migránspárti, Soros-hálózathoz tartozó dollárbaloldalt szidta, „migránspaktumról” és betelepítési kvótákról beszélt, és megígérte, hogy Magyarországon nem lesznek no-go zónák.
Róna Péter amellett érvelt, hogy minden országnak legyen meg a joga, hogy azt engedje be, akit érdemesnek ítél, de humánus szempontokat hangoztatott.
Magyar Péter azt mondta, a Tisza Párt támogatja a déli határkerítés megtartását, és felemlítette az embercsempészek szabadon engedését, és a migránsok a szlovák határra való szervezett szállítását. Ezután 40-50 ezer ázsiai férfi bevándorlóról beszélt, akiknek a bejövete a „bérszínvonal leverését” és társadalmi feszültségeket okoz majd. Végül a kivándorlás és a demográfiai katasztrófa problémáját hangsúlyozta:
„A legszomorúbb része az országjárásomnak azt volt, amikor nagymamák odajönnek hozzám, hogy van öt-hat-hét unokájuk, és mindegyik külföldön él majd.”
Bruti a Kutyapárt részéről azt mondta, hogy Magyarországnak nem bevándorlási problémája van, hanem kivándorlási. „Jellemzően nem a hülyék mentek el.” Toroczkai azzal vádolta a többieket, hogy hetente változtatják az álláspontjukat a migráció kérdésében: „A Fidesz ebből is színjátékot beszélt, miközben arról beszélt, hogy megvédi Magyarországot az illegális migrációtól.”
EP-vita az állami tévében
Harmadik témakör: demokrácia és jogállam, vagy mezőgazdaság
Huszár Viktor a mezőgazdasági termelékenység alacsony értékét emlegette, és felzárkóztató pályázatokat szorgalmazott. Ungár Péter arról beszélt, hogy a kiváló termőföldeken akkumulátorgyárak épülnek, és a közös EU-s agrárpolitikáról azt mondta, hogy „baltával kellene lekaszabolni”. „Ezt a magyar miniszterelnök a szavazatával támogatja, mondván, úgysem tud jobb lenni.” Dobrev felemlítette, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnök magyar termőföldet játszott át külföldi kézre:
„Sulyok Tamás hallgat, Orbán Viktor szintén sunnyog.”
Pekárné Farkas Emese ismét a fiatalok érdekében beszélt, és az alacsony hozzáadott értékű termékek olcsó termékek exportja helyett magas hozzáadott értékű termékek termelését szorgalmazta.
Márki-Zay Péter azt mondta, ez nem igazi vita, pedig kíváncsi lenne Deutsch Tamás válaszaira a felvetődő kérdésekre. Az uniós pénzek a korrupció miatt apadtak el, „a földalapú támogatások is elmaradhatnak egyszer, és akkor Orbán Viktor barátai is fel fognak lázadni.” De majdnem eltévesztette a saját pártja nevét, és Mi Hazánkat mondott a Mindenki Magyarországa helyett. Donáth a divatos by the way kifejezéssel felvezetve igyekezett gyorstalpalót adni a jogállamiságból, ami biztonságot, kiszámíthatóságot jelent:
„Ahol nincs jogállam, ott az erősebb fenyegeti a gyengét.” A jogállam szerinte valódi szuverenitásvédelmet is jelent.
Deutsch Tamás szerint „a jogállamisági duma egy szokásos baloldali lemez, ócska politikai színjáték”, majd ismét brüsszelezett, sorosozott, dollárbaloldalazott egy sort. A végén MZP mintha odaszúrta volna, míg Deutsch mikrofonja működött: „pedofidesz”.
Róna a magyar közjogi rendszer és az EU jogrendszerének összeegyeztethetetlenségéről beszélt. A mezőgazdaságról mindössze arról beszélt, hogy a klímaváltozás miatt vízügyi probléma előtt állunk, és legyen EU-s öntözési és vízgazdálkodási keret.
Magyar Péter szerint a kormány a családbarátnak és vidékbarátnak hazudja magát, de az állattartók és a termelők száma is csökken. Komplex hazaváró programot ígért, és az élelmiszerek áfájának 5 százalékra csökkentését. Lengyelországra hivatkozott arról, milyen egy gazdákért küzdő kormány, és azzal vádolta a Fideszt, hogy tönkretették a méhészeket.
„A magyar fiatalok nem jutnak földhöz, a NER-es oligarchák kapják meg az állami földeket. Tiborcz István, a miniszterelnök veje éppen most szerezte meg a nagymúltú kecskeméti konzervgyárat, és vett 5000 hektáros birtokot, vele egy Széchenyi-kastélyt.”
Bruti ebben a körben is viccelt: a termőföldekre telepített akkumulátorgyárakról azt mondta: „Mit szeretne Ön enni, kovászos kenyeret vagy laposelemet?” Toroczkai arról beszélt, hogy Ursula von der Leyent is el kell számoltatni a vakcinabeszerzések miatt.
Utolsó kör
Végén Németh Balázs arra kérte a résztvevőket, hogy utoljára szóljanak a 7,8 millió szavazásra jogosulthoz, és reflektáljanak a többi párt felvetéseire. Huszár Viktor a dalszerző Máté Pétert idézte: „ne féljünk az újtól, mert az jót hozhat nekünk”. Ungár Péter a vita fontosságáról beszélt, Dobrev szerint viszont ismét egymás mellett álló monológnak nevezte a vitát, ami közben „Deutsch Tamás eszement sületlenségeit” is végighallgatta. Pekárné Farkas Emese (2KR) arra kérte a szavazókat, hogy keressék őket, „az új ellenzék józan hangját”. MZP ismét Csádról, kínai rendőrökről, szuverenitásról beszélt, és a Fidesz emberének nevezte Toroczkait. Donáth Anna „az elmúlt tizennégy év legnagyobb botrányát” említette: „Vajon Novák Katalin a saját elhatározásából cselekedett, vagy Orbán Viktor parancsát teljesítette?” Donáth ezután
felkérdezte a vita moderátorát, Volf-Nagy Tündét, aki a kegyelmi botrány idején kommunikációs igazgató és az államfő bizalmasa volt: „Orbán Viktor adott utasítást Novák Katalinnak a kegyelmi botrány előtt?” Volf-Nagy visszautasította a kérdést: „A politikai kihívóival vitatkozzon, ne velem.”
Deutsch ismét arról hadovált, hogy Soros, Brüsszel, dollárbaloldal, Magyarországot a háborúba kényszerítő ellenzék. „Maga is, maga is, maga is” – mutatott körbe, majd a Békemenetet reklámozta. „Csád” – kommentálta MZP a szomszéd pulttól.
Róna azt hangsúlyozta, hogy el kell utasítani Orbán oroszbarát politikáját, és kérte, hogy az önkormányzatok közvetlenül fordulhassanak az EU-s támogatásokért.
Magyar Péter arról beszélt, hogy a magyar választók választhatják a 9-es listát, a Tisza Pártot, az új erőt a Fidesz és a DK szatellitpártjai helyett.
„Választhatják a választók azt, hogy Magyarország továbbra is családi részvénytársaság lesz, ahol a miniszterelnök családjához kerülnek a közpénzek százmilliárdjai és a nemzeti vagyon jó része, vagy választhatják a Tisza Pártot és azt, hogy jó irányba fordítjuk a hazánkat, és közösen lépésről-lépésre, tégláról téglára visszavesszük a hazánkat.”
A kutyapárti Bruti a M1 állandó nézőihez és a katasztrófaturistákhoz fordult: mi sajnáljuk a legjobban, hogy ezt el kellett bohóckodnunk, de a viccelődést nem mi kezdtük. „És most időjárás Toroczkai Lászlóval” – harangozta be az utolsó pulpituson álló politikust. A Mi Hazánk jelöltje elvetette az Európai Ügyészséget, és ismét Ursula von der Leyen korruptságáról beszélt.
A vita végülis különösebb tanulságokkal zárult: a zárszónál Volf-Nagy Tünde gyorsan átvette a szót Németh Balázstól, mielőtt elhangzik valami, ami nem tetszhet a Médiatanácsnak, majd alighanem tényleg időjárás következett, meg egyperces híradók a Fidesz szájíze szerint. Botrányok nem voltak, beszólások igen, de valódi vitának tényleg nem lehet azt nevezni, amikor Deutsch Tamás egyetlen ellenzéki felvetésre nem reagált, és szabadon nevezhette háborúpártinak a körülötte állókat anélkül, hogy bárki közbeszólna. Az állami tévé műsorvezetői viszont eljátszhatták a pártatlan médiát, és bőszen dicsérgethették a pártok vezetőit azért, mert betartják a két percet és követik a szabályokat.
A vita után Magyar Péter kiment a szimpatizánsaihoz
A Tisza Párt vezetője a Várkert Bazárnál, a kivetítő előtt azt mondta, Deutsch Tamást élőben nézni „egészen gyalázatos volt": „Mint egy droid, mondta a betanult szöveget.” Nem véletlenül ekézte a Fidesz listavezetőjét, mivel később azt is hangsúlyozta, hogy ő a kormánypárttal akar vitázni, nem az ellenzékkel, és arra utalt, hogy nem megy el az ATV-be és máshová sem, ahol nincs ott Orbán vagy Deutsch ott van. Az állami tévé moderátorairól azt mondta: „Sok szerepe nem volt ezeknek a műsorvezetőknek, de érezni lehetett minden megszólalásukban, hogy micsoda propagandisták.”
Magyar Péter végül a tömegnek arról beszélt, hogy folytatni kell a küzdelmet. „Tizennégy éve nem fordult elő, hogy a NER elveszítette a kontrollt, hogy három hónapja azt sem tudják, mit csinálnak.” Arra kérte a híveit, hogy beszéljenek a körülöttük lévőkkel, ha nem okoz krízist, családi vacsorákon és ebédeken.