Az, hogy egy webkamera kémkedhet a felhasználó után, jóval közismertebb, mint az, hogy a mikrofon is hasonlóképp tehet. Szingapúri és koreai kutatók eszköze ez utóbbi ténykedés leleplezésében segíthet.
Koreai és szingapúri szakemberek olyan eszközt fejlesztettek, amely leleplezheti, ha egy laptop (vagy egyéb eszköz) mikrofonja titokban rögzítené a beszélgetéseket – írja a The Register a kutatók leírására hivatkozva.
A mikrofonos kémkedés legalább annyira veszélyes, mint amikor a webkamera teszi ezt, nem véletlen, hogy a nagyobb gyártók már lépéseket tettek a kéretlen mikrofonaktivitások megakadályozására. Az Apple-nek például van egy hardveres leválasztási lehetősége a legújabb laptopokhoz, amelyet úgy terveztek, hogy kikapcsolja a mikrofont, ha a fedél le van zárva. A Dell 2020-ban illesztőprogramokat adott a Linuxhoz, hogy biztosítsa a mikrofon és a kamera adatvédelmét. A Windows 10 és a macOS 12 (és persze az újabb változatok) is mutatják a mikrofon aktiválását, és jó pár harmadik féltől származó adatvédelmi szoftver is megteszi ezt.
Azonban – állítják a kutatók – ezeknek a megközelítéseknek is vannak hiányosságai, leginkább az, hogy az eszközöknek csak egy kis részében vannak beépítve, ezért a legtöbb mai laptopon nincs mód a lehallgatás észlelésére/megakadályozására.
Megoldást jelenthet viszont az általuk fejlesztett TickTock nevű eszköz, amelyet arra alapoztak, hogy a laptopokon lévő digitális MEMS mikrofonok elektromágneses jeleket (EM) bocsátanak ki, amikor aktív állapotban vannak. Eszközük ezeket a jeleket észlelve tudja azonosítani a mikrofon bekapcsolt állapotát.
Egy sokak által szánakozva kinevetett módszert javasol minden laptopos felhasználónak saját biztonsága érdekében James Comey, az FBI igazgatója.
Bár ez így egyszerűen hangzik, a megvalósítás már közel sem az, számos kihívással kellett szembenézni. Az egyik például az, hogy a mikrofon órajelének frekvenciája az adott laptop audiokodek chipjétől függően eltérő. Egy másik, hogy a laptop azon területe, amelyik a legerősebb EM-jelet szivárogtatja, az eszköz bekötésétől függően eltérő. És végül, a rögzített EM jelek más áramkörökből származó zajt is tartalmaznak, amelyet ki kell szűrni, hogy megakadályozzák a hamis pozitív eredményeket.
A kifejlesztett eszköz a próbák során derekasan helyt állt, legalábbis a tesztelt laptopok 90 százalékán, beleértve a népszerű gyártók, például a Lenovo, a Dell, a HP és az Asus összes tesztelt modelljét. Azonban a TickTock három laptopban nem tudta észlelni a mikrofon jeleit, ezek mindegyike Apple MacBook volt. A kutatók arra gondolnak, hogy a MacBook alumínium burkolatai és rövid hajlékony kábelei olyan mértékben csillapítják az EM jeleket, hogy azokat már nem lehet észlelni.
A kutatók egyéb berendezéseken (okostelefonokon, intelligens hangszórókon, tableteken stb.) is kipróbálták a TickTockot: 40 eszközből 21-en sikerült kimutatni a jelet. Ennek a hátterében az állhat, hogy egyes okostelefon-modellek analóg, nem pedig digitális mikrofonokat használnak, a mikrofonnal felszerelt hardverek, például az intelligens hangszórók nem korlátozzák az áramellátást, valamint a kis méretű hardvereknél a rövidebb vezetékhosszak csökkentik az EM-kibocsátást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.