Navracsics Tibor igazságügy-miniszter szerint nincs ok az aggodalomra a Velencei bizottság kiszivárgott véleménytervezete miatt, amelyet két hét múlva fogadhat el az Európa Tanács alkotmányjogi testülete. A jelentés minden eddiginél keményebben marasztalja el Magyarországot a IV. alkotmánymódosítás tartalma miatt. A Magyar Helsinki Bizottság jogásza szerint a vélemény lesújtó, és Magyarország számára azért hátrányos, mert az Európai bizottság eljárásaiban, az Európai Parlamentben tárgyalt Tavares-jelentés és az Európa Tanács monitoring bizottsága is kiindulópontnak tekinti majd.
A független jogásztestület kiszivárgott jelentésének készítői szerint "a negyedik módosítás állandósítja az igazságszolgáltatás függetlenségének problémáit, súlyosan aláássa az alkotmányossági vizsgálat lehetőségeit Magyarországon és veszélyezteti a fékek és ellensúlyok alkotmányos rendszerét. Együttesen szemlélve a kétharmados többség sarkalatos törvényekkel kapcsolatos eljárását, a negyedik módosítás annak a szemléletnek a terméke, amely az Alkotmányt a kormánytöbbség politikai eszközének tekinti, és egyben jelzi, hogy megszűnt a lényegi különbség az alkotmányozás és a politikai hatalom gyakorlása között.” – írják.
A Velencei Bizottság tervezete elmarasztalja a márciusi módosítást amiatt, hogy az emberi jogok terén figyelmen kívül hagyja az Alkotmánybíróság korábbi döntéseit. A többség szisztematikusan blokkolja az alkotmányos kontrollt, és ezek ellentmondanak az Alaptörvénynek és az Európai sztenderdeknek. Konkrétan a családfogalom az Európai Emberi Jogi Bíróság gyakorlatának, „a kommunista múlt bűnei” a felelősséget túlságosan általánosítják, az egyházak elismerésének hiányoznak a pontos kritériumai, a reklámkorlátozás aránytalanul hat az ellenzéki pártokra. Ezentúl a tervezet szerint az alaptörvényben a kisebbségvédelem homályos, miközben „a magyar nemzet méltóságárnak védelme” a szólásszabadságot veszélyezteti.
„Ez egy olyan jelentéstervezet, amire csak rá kell nyomni a pecsétet, a hangsúlyok már nem változnak a június 14-15-i tárgyalásig” – mondja Tóth Balázs, a Helsinki Bizottság jogásza. A jogvédők tizennégy oldalas szakvéleményt írtak a szakbizottságnak, majd a kérdéseikre is válaszoltak. Tóth szerint a tervezet 98 százalékban visszaigazolta ellenérveiket.
„Kimondják azt összefoglalóan, hogy Magyarországon az alkotmánybíróság tekintélye és az alkotmányosság romokban hever” – tette hozzá Tóth Balázs.
Feltűnő, hogy a Velencei bizottság ezúttal már ajánlásokat sem fogalmaz meg, viszont sok helyen utal arra, hogy a kormány a korábbi ígéreteit sem teljesítette.
Korábban José-Manuel Barroso az Európai Bizottság elnöke, és Thorbjorn Jagland az Európa Tanács Főtitkára közös levélben kérte a magyar kormányt, hogy várja be a negyedik módosítással a Velencei Bizottság véleményét. A főtitkár tegnapi közleményében megismételte korábbi aggályait, részletes reakcióra azonban csak a tervezet elfogadása után vállalkozik.