A legfőbb hibák
Előfordulhat, hogy zselatinnal sem köt meg a tortakrém, de az is megeshet, hogy olyan tömör lesz, mint a gumi. Élvezeti értéke egyiknek se sok van, ezért érdemes képben lenni azzal, hogy a különböző zselatin fajtákkal hogyan kell bánni és milyen hibákat nem szabad velük elkövetni. Az egyik legfontosabb, hogy a zselatint nem szabad túlmelegíteni. Sokan elkövetik ezt a hibát, márpedig az eredménye az lesz, hogy a zselatin elveszti a zselésítő képességét, a krém pedig folyós marad. Ha viszont nem adunk neki megfelelő hőt, a csomók nem fognak feoldódni és a zselatin darabossá teszi a krémet.
Ha van egy teljesen folyós szószunk vagy krémünk és zselés állagot szeretnénk neki adni, könnyen magával ragad a kísértés, hogy minél több zselatint adjunk hozzá. Ám a mennyiség a minőség rovására tud menni, hiszen annak ellenére, hogy a zselatin alapvetően íztelen, mégis meg tudja változtatni az étel ízét, egyfajta mellékízt ad neki. Ezért is fontos, hogy megfelelően használjuk, így az állag és az íz is tökéletes lesz.
Porzselatin
Az üzletekben ezt a fajta zselatint tudjuk a legkönnyebben beszerezni, ezért sokan ezt használják a leggyakrabban. A porzselatint hidratálni kell, azaz vízbe – vagy bármilyen más folyadékba, pl. gyümölcslébe – kell áztatni. Nagyjából annyi folyadékra van szüksége, amennyi éppen ellepi. Fontos, hogy a folyadék hideg legyen, ebbe szórd bele a porzselatint. Egyet keverj rajta, majd várj 5-10 percet, hogy megduzzadjon. Ha ez megtörtént, akkor jöhet a melegítés. Nagyon lassan és fokozatosan melegítsd, közben pedig folyamatosan kevergesd. Ne engedd, hogy elkezdjen felforrni, mert onnantól már nem tudod felhasználni. Ha már megolvadt, folyékonnyá vált és nem csomós, vedd le a tűzről és rögtön keverd el a krémben. Légy nagyon alapos, mert ha nem kerül belőle mindenhova, a krém egy része folyós marad, máshol pedig zselés lesz. Gyorsaságra is szükség van, hiszen ha a felolvadt zselatinnal nem kezdesz el azonnal dolgozni, az máris elkezd megkötni, csomósodni és darabos marad a krémben.