Bizonyos fizikai bizonyítékok, például fészkek, azt sugallják, hogy a jeti egy ismeretlen főemlős, egy megmaradt emberszabású, esetleg egy medvefajta lehet.
A legtöbb tudós és szakember azonban elégtelennek minősíti a bizonyítékokat és a jetit legendának, vagy bizonyos valós jelenségek rossz értelmezésének tartja. Mindezek dacára sokan hisznek mégis a jetiben.
Jeti-észlelések már az 1800-as évek közepe óta vannak, főleg nyugaton. Egy ázsiai lap 1832-ben közölt egy észlelésről szóló beszámolót, melyben egy író „élménybeszámolója” említi meg, hogy miközben Észak-Nepálban utazott társaival egy magas, két lábon járó lényt láttak, akinek sötét, hosszú haj- vagy szőrfélesége volt, s aki félelmében elmenekült. Akkor még orángutánnak gondolták, de a későbbiekben nem tudták hova „besorolni” az élőlényt.
1889-ben egy brit tiszt egy hatalmas lábnyomot talált a hóban India területén, egy hegyen. A helyiek elmondták neki, hogy ezek a „Ye-Ti”, egy emberszerű lény nyomai, akik igen gyakran rátámadnak a környéken élőkre.
1913-ban kínai vadászok egy csoportja arról számolt be, hogy megsebesített és elfogott egy emberszerű lényt, amit a helyiek csak „hegyi embernek” neveznek. A szőrös lényt állítólag öt hónapig tartották fogva, míg el nem pusztult. A feljegyzések szerint fekete, majomszerű arca és hatalmas, ezüstös szőrrel borított teste volt. Valamint, kezei és lábai emberszerűek voltak és hihetetlen fizikai erővel bírt.
1921-ben egy brit hegymászócsapat éppen a Mount Everest északi oldalán tartózkodott, amikor észrevettek néhány sötét alakot egy távolabbi hómezőn. Amikor elérték a helyet a furcsa alakok már eltűntek, de hátrahagytak néhány hatalmas, emberszerű lábnyomot a hóban. 1923-ban egy másik hegymászócsoport ugyanezt a jelenséget írta le naplójában.
1925-ben egy görög fotós a NatGeo’ tagjaként tartózkodott a Himaláján, ahol megpillantott egy furcsa teremtményt, amit később így írt le: „pontosan úgy nézett ki, mint egy emberi alak, aki éppen néhány törpe bokor közül húzott ki valamilyen gyökeret.” Később, mikor elérte a bokrokat mindössze néhány különös nyomot talált a hóban.
1953-ban Sir Edmund Hillary a Mount Everestre tett expedíciója során több nepáli buddhista kolostorban is hallott egy különös lényről. A szerzetesek több relikviát is mutattak a kutatónak, amiket a jetinek tulajdonítanak, például egy levágott kezet. Sőt! Az egyik kolostorban még egy jeti-skalpot is vehetett borsos áron, amiről azonban később kiderült, hogy ócska hamisítvány. A hegycsúcsra vezető utolsó métereken, a sűrű havazásban Hillary még látni is vélt egy körülbelül három méter magas, két lábon járó szörnyeteget. A lény állítólag megfordult, őt nézte, majd elfordult és eltűnt.
Az érdekessége a jetiről tett jelentéseknek az, hogy attól függetlenül, hogy más helyeken történtek a jeti-észlelések, mégis a leírások a lényről nagyon hasonlóak. Mindazonáltal jeti néven csak a Himalájában megfigyelt jelenségeket tartják számon.
Becser Anna