Nem adhatta le a megszokott módon hulladékát egy szombathelyi olvasónk a Körmendi úti hulladékudvarban, és ezért lapunkat kereste meg nemrég. Mint mondta, azt is közölték vele, hogy a szombathelyi lakosoknak járó kvóta feletti hulladékmennyiségért fizetnie kell.
Korábban viszonylag szabadon és ingyen lehetett hulladékot lerakni a telepen, két éve mi is ezzel érveltünk , hogy inkább a hulladékudvarra vigyék a szemetet, mint hogy az erdőszélre vagy a parkerdőbe pakolják le, illegálisan.
Megkerestük hát a SZOVA-t azzal, hogyan és miért változtak a szabályok a hulladékudvarban. Összehasonlításként a korábbi szabályok:
- szombathelyi lakosok naponta egy alkalommal, 1 köbméter háztartási hulladékot rakhatott le,
- építési hulladékot alkalmanként maximum 1 tonna, évente legfeljebb 3 tonna mennyiségig lehetett beszállítani,
- zöldhulladékot naponta 300 kg-ot lehetett lerakni.
Ritkábban vihetünk be hulladékot
Az új szabályok ennél szigorúbbak:
- háztartási lomot évente három alkalommal lehet bevinni, alkalmanként 1 köbméternyit,
- építési hulladéknál maradt az évi három alkalom és az alkalmankénti maximum 1 tonna,
- hulladékká vált gumiabroncsból évente 5 darab adható le,
- október 1-től az ingyenesen bevihető zöldhulladék mennyisége 300 kg/nap korlátról 500 kg/negyedévre változik. Az ezen felül behozott mennyiségért díjat kell fizetni, melynek összege tonnánként 14 300 forint + áfa,
- veszélyes és elektronikai hulladék háztartási mennyiségben adható le,
- az újrahasznosítható anyagok folyamatosan vihetők be.
A SZOVA felhívja a figyelmet arra, hogy a lakossági kvóta átléphető lesz, vagyis térítés ellenében több hulladékot is befogadnak.
A cég azzal indokolja a változtatásokat, hogy az NHKV (Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.) szigorúbb szabályokat vezetett be, és ezekhez alkalmazkodni kellett.
Ilyen például, hogy online nyilvántartást kell vezetniük a különböző hulladékok mennyiségéről és fajtájáról, az NHKV pedig jogosult ezt bármikor ellenőrizni.
Újfajta számítógépes nyilvántartó program és mérlegelést vezettek be, emiatt az eddig megszokotthoz képest a folyamat hosszabb ügyintézési időt igényel. Ezért is kiemelten fontos, hogy a beszállított hulladék fajtánként külön legyen csomagolva, hiszen így gyorsabban lehet azonosítani, lemérni és elhelyezni azokat - írják.
Kiemelik, hogy a hulladékkezelésnek ára van, viszont szolgáltatásként ingyen kapják a szombathelyiek, a meghatározott feltételek mellett.
Azt is hozzáteszik, hogy a törvényi előírás szerint havi 20 órában kellene nyitva lennie a hulladékudvarnak, ehelyett a hulladék udvar heti 50-60 órában üzemel.