Kompakt, gyors, olcsó. Ebből a három jellemzőből általában kettőt választhatunk egyszerre, amennyiben új notebook vásárlására adjuk a fejünket.
Persze azért akadhatnak kivételek, ilyen például a nemrégiben szerkesztőségünkbe érkezett Acer Swift 3, mely széles rétegek számára elérhető áron kínál korrekt sebességet és messze nem vészes méretet, illetve tömeget.
Túl szép, hogy igaz legyen? Rögvest kiderítjük.
Külsőségek
Az alumínium fémötvözetű borítást kapott Swift 3 esetünkben ezüst színben tetszeleg, ami a konzervatívabb vásárlók számára picit talán túl kivagyi lehet, mindenesetre a designra nem sok panaszunk lehet.
A 322,8x212,2x15,9 milliméter méretű, illetve 1,2 kilogramm tömegű ultrabooknál léteznek kisebb és könnyebb hasonló kategóriás modellek, azonban ahogyan az ilyenkor lenni szokott, egy bizonyos méret- és tömeghatár alatt minden egyes milliméter és gramm lefaragásáért komoly pénzeket szoktak elkérni.
Az Acer újdonságát bármikor könnyen a hónunk alá lehet csapni, vagy be lehet csúsztatni akár kisebb táskákba és hátizsákokba is. A töltő sem túl nagy méretű, ráadásul nem feltétlenül kell mindig magunkkal vinni az egyedi csatlakozós egységet, jelen tesztalanyunk ugyanis akár szabványos USB-C töltővel is táplálható.
Az egyedi töltőaljzat bal oldalt kapott helyet, csakúgy, mint a maximum 65 W felvételére alkalmas USB-C 3.2 Gen 2-es port, illetve az egyik USB-A 3.2 Gen 1 aljzat, illetve a 2.0-ás HDMI csati. A másik hasonló USB-A port az ellentétes oldalon figyel és itt keresendő a 3,5 milliméteres jack dugalj, valamint a Kensingston zár is. Ethernet port és SD-kártyaolvasó nincs.
Nyissuk fel!
A szennyeződésekre az átlagnál kevésbé érzékeny külsejű Swift 3 felnyitásának hatására a készülék elülső része néhány millimétert elemelkedik az asztalról, ami hatékonyabb hűtést, kicsit kényelmesebb gépelést és picit jobb hangzást tesz lehetővé.
DTS támogatás ide vagy oda, az alul található sztereó hangszórópártól nem érdemes túl sokat várnunk, ajánlott inkább valamilyen fülhallgatót használnunk.
A 27x10 centiméteres felületen 84 gombot felvonultató, numerikus szekció nélküli magyar ékezetes billentyűzeten kiválóan dolgozhatunk, a billentyűk nyomáspontja ideálishoz közeli, azonban a fehér háttérvilágítás nem feltétlenül passzol az ezüstszürke gombokhoz.
A bekapcsológomb a jobb felső sarokban található, a bal alulra helyezett ujjlenyomat-szenzor szupergyors és igen megbízható. A touchpad 10,5x6,5 centiméter méretű, és nem üveg, hanem olcsóbb műanyag felületű.
Van képe hozzá?
Ha a 13 colos mini laptopok túl kicsik, a 15 colos példányok már túl nagyok, akkor a 14 colos Swift 3-at pont nekünk találták ki. A kávák kellemesen vékonyak, felül 9 milliméteres, alul 15 milliméteres, oldalt 6 milliméteres fekete műanyag csíkra lehetünk figyelmesek a kijelző mellett.
A rendelkezésre álló felület közel 86 százalékát uraló IPS panel matt kivitelű, így a tükröződésektől nem igazán kell tartanunk, ellenben a 260 nites maximum fényerő miatt nem szikrázó napsütésben már gondjaink lehetnek a leolvashatósággal.
Az 1920x1080 pixeles felbontásra nem sok panaszunk lehet, 14 colra a legtöbbünk számára elég lehet a Full HD képmegjelenítés. Az elhúzható zár nélküli webkamera a szokott helyén, a kijelző felett található, 720p HD felbontása teljesen átlagos képminőséget képvisel.
Az erő vele van?
Tesztkészülékünk agya az AMD tavaly év elején debütált középkategóriás Ryzen mobil chipje. A Ryzen 5 5500U 6 magot, 12 szálas feldolgozást és 2,1-4 GHz-es órajelet vonultat fel, a Zen 2 architektúrájú chip hozza akár az i7-es Intel riválisok sebességét is, sőt!
A teszt során minden körülmények mellett remek tempót tapasztaltunk, amiben többek közt a 16 GB RAM-nak és a Kingston gyártmányú 512 GB-os SSD-nek is szerepe van, de 8 GB RAM-mal, illetve 256 GB-os és 1 TB-os SSD-vel is rendelhető a masina. A Windows 11 rendszerindulása 12 másodpercig tart, a leállítás 3 másodpercet vesz igénybe, a melegedés és a hűtés hangereje abszolút nem vészes.
Játékra viszont nem ajánljuk a Swift 3-at, az integrált Radeon grafikus gyorsító teljesítménye ehhez egyszerűen kevés, persze a régebbi játékokkal és visszafogottabb grafikus beállítások alkalmazásával azért meg lehet próbálkozni.
Wireless fronton 6-os wifit és 5.2-es Bluetooth-t kapunk. A 3 cellás lítium-ion akkumulátor 48 Wh kapacitású, és bár a gyártó által ígért 12 órás üzemidőt a gyakorlatban nem igazán lehet hozni, a 8-10 órás produkció is korrektnek nevezhető. Remek dolog, hogy 65 W-os töltővel 30 perc alatt akár 4 órás üzemidő is nyerhető.
A legújabb frissítések az Acer Care Center révén gyűjthetők be, és ugyanezen gyári szoftverrel végezhetők el a különböző teljesítményhangolási és egyéb hardverrel kapcsolatos feladatok is.
Konklúzió, árak
+: általánosan jó minőség, relatíve kicsi és könnyű, fürge működés, korrekt üzemidő, gyorstöltés, nem túl drága. –: a kijelző fényereje lehetne nagyobb, nincs dedikált grafikusgyorsító, egyeseknek hiányozhat az SD-slot. |
Világmegváltást ne pont ettől az ultrabooktól várjunk, ellenben ha beérjük egy kellemesen kompakt és könnyű, egész jó tempóra képes és korrekt árazású laptoppal, akkor az Acer Swift 3-mal nem nagyon lőhetünk mellé.
A tesztmasina árcéduláján 220 ezer forintos összeg szerepel, igaz ebben még nincs benne a Windows, melynek felára mintegy 45 ezer forint.
A lassabb processzorral és kevesebb memóriával szerelt 14 colos példányok akár már 165 ezer forint magasságában beszerezhetők, a 16,1 colos i5-i7-es Swift 3-asokért pedig kiviteltől függően 360-490 ezer forintot kérnek el.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.