Csekély mértékben, de az előző hónapban is csökkent a Fidesz-KDNP támogatottsága a teljes népesség körében a Republikon Intézet pártpreferencia-kutatása értelmében, amelyet a Telex tett közzé.
Eszerint decemberben 34 százalékon állt a kormánypárt, januárra ez már csak 32. Azaz úgy tűnik, hogy folytatódik az áprilisi választás óta tartó lemorzsolódás: idén januárra 9 százalékponttal kevesebben vannak a Fidesz-KDNP választói.
A Republikon Intézet elemzése szerint a kormánypártoknál tapasztalható lemorzsolódásnak a mostani gazdasági válság az egyik oka, de az oktatási rendszer körüli konfliktus sem tesz feltétlen jót a Fidesznek, írják.
Azok a bizonytalan szavazók, akiket a Fidesz-KDNP tavasszal mozgósítani tudott, szépen lassan elszállingóztak.
A cikk szerint vélhetően ők azok, akiket a kormánypárt a választások előtti háborús kommunikációval, pénzosztással, választási ígéretekkel győzött meg.
Eközben az ellenzéki pártok körében nem volt nagyobb elmozdulás az elmúlt hónapokban. A DK 1-1 százalékot tudott erősödni: a pártválasztók körében 20, a teljes népesség körében jelenleg 14 százalékon állnak.
A Mi Hazánk esetében bár minimális, de csökkenés volt megfigyelhető az elmúlt hónapban: egy-egy százalékot vesztettek, így januárban a pártválasztók körében 9, a teljes népesség körében pedig 6 százalékra esett a támogatottságuk.
A többi ellenzéki párt esetében gyakorlatilag semmilyen elmozdulás nem történt. A teljes népesség körében a Momentum és az MSZP 4-4 százalékon áll, az LMP és a Jobbik pedig 3-3 százalékon. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt is 1 százalékos csökkenést könyvelhetett el, ők 2 százalékon állnak, a Párbeszéd pedig stabilan tartja a 2 százalékos támogatottságát.
A legnagyobb változás és egyben növekedés is a bizonytalanok kategóriájában mutatkozik: 27 százalékról 30-ra nőtt a pártot nem választók aránya decemberről januárra. A bizonytalanok számát a Republikon szerint az ellenzéki pártoktól eltávolodó, és Fidesztől lemorzsolódó választók is növelték.