Az állami tulajdonú China Energy Investment Corporation (CHN Energy) bejelentése szerint Kínában egy hatalmas tengeri napelempark kezdte meg az energiatermelést. Az ország a világ legnagyobb energiafogyasztója, és igyekszik felgyorsítani a megújuló energiaforrásokra való átállást.
A Shandong tartományban, Dongying város keleti partjaitól nyolc kilométerre található, 1 gigawattos (GW) fotovoltaikus (PV) projekt szerdán sikeresen csatlakoztatta a hálózatra az első adag PV-egységet - közölte a vállalat.
A park a maga nemében az első és legnagyobb a világon, mintegy 1200 hektárnyi területet foglal el, és közel 3000 darab, 60 méter hosszú és 35 méter széles PV-platformot tartalmaz - tette hozzá a CHN Energy.
A projekt befejezése után a tervek szerint annyi energiát termel majd, ami több mint 2,6 millió kínai városi lakos éves szükségletét fedezi.
A projekthez halgazdálkodás is tartozik, hogy jobban kihasználják a tenger adta lehetőségeket.
A Reuters szerint az úszó napenergia-rendszer, amelyben a modulokat vagy a tengerszinthez közeli pontonokra, vagy a víz fölé emelt platformokra telepítik, potenciális megoldásnak tekinthető a helyszűkében lévő területek számára.
Egy másik úszó napenergia-projektet, egy 202 megawattos (MW) farmot, amely Shandong tartomány keleti részén található, két évvel ezelőtt helyeztek üzembe, és jelenleg is működik.
A China National Nuclear Corp (CNNC) májusban kezdte meg egy két GW-os tengeri naperőmű építését a keleti Jiangsu tartomány partjainak közelében. A létesítmény a Tianwan atomerőműből származó melegvíz-kibocsátásra kijelölt területen helyezkedik el.
Augusztusban Kína felavatta a világ legnagyobb tengeri szélturbináját a legdélebbi Hainan tartományban.
A világ második legnépesebb országaként Kína a világ legnagyobb energiafogyasztója, és "igyekszik elérni a szén-dioxid-semlegességet" 2060 előtt - mondta Ding Xuexiang alelnök a hét elején az ENSZ éghajlatváltozási konferenciáján Bakuban, Azerbajdzsánban.
Ding Xuexiang felszólította a fejlett országokat, hogy vállalják a vezető szerepet "a kibocsátáscsökkentési kötelezettségek teljesítésében". A fejlődő nemzeteknek mindent meg kell tenniük "lehetőségeiken belül" - tette hozzá.