Felkerült a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. honlapjára a régi trafikosoknak szóló jelentkezési "szalmaszál", vagyis akik korábban dohányáru kiskereskedelmével foglalkoztak, de egyetlen koncessziót sem nyertek el, ők most újra jelentkezhetnek. A feltételek azonban szigorúak: legalább 20 éve kell trafikot üzemeltetni ugyanazon a helyen, ugyanazzal a tulajdonosi körrel, az éves árbevételnek pedig az elmúlt öt lezárt üzleti év átlagában 80 százalékos mértékig dohánytermék kiskereskedelméből kellett származnia.
A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. feltette honlapjára a régi trafikosoknak szóló felhívását, mely azért vált szükségessé, mivel sok olyan vállalkozás, mely már régóta dohánykiskereskedelemmel foglalkozott, az egyre érdekesebb fordulatokkal teli trafiktenderen egyetlen koncessziót sem nyert.A feltételek ugyanakkor szigorúak. Olyan magánszemélyek adhatnak csak be jelentkezést, akik már a februári trafiktenderen is pályáztak, egyetlen koncessziós jogosultságot sem nyertek, legfeljebb egy trafikot üzemeltetnek jelenleg egyéni vállalkozóként vagy olyan gazdasági társaság útján, ahol az illető vagy hozzátartozói 75 százalékos szavazati joggal rendelkeznek és a cég bejegyzett főtevékenysége a dohányáru-kiskereskedelem. A feltételek között szerepel még az is, hogy a magánszemélynek nem származhat máshonnan jövedelme (pl. nyugdíj).
A jelentkezési dokumentum lefekteti azt is, hogy pontosan milyen kiskereskedelmi egység minősül trafiknak. A kiskereskedelmi egység csak akkor minősül trafiknak, ha ott kizárólag kiskereskedelmi tevékenység folyik, az éves árbevétel nem haladja meg a 100 millió forintot, az éves árbevételnek pedig az elmúlt öt lezárt üzleti év átlagában 80 százalékos mértékig dohánytermék kiskereskedelméből kellett származnia, az adott kereskedelmi egység 1993. január 1. előtt kezdett üzemelni, és azóta változatlan helyen – az öröklés esetét ide nem értve – változatlan tulajdonosi viszonyokkal üzemel és az egység nem tartozik semmilyen hálózathoz.
A jelentkezéshez mellékelni kell az elmúlt öt lezárt üzleti év teljes, aláírt beszámolóját, illetve az elmúlt öt lezárt üzleti év úgynevezett. "áfa-kódonkénti" napi bevétel-összesítőt ("pénztárgép éves zárás") és a jelentkezési űrlapot, mely a pályázati felhívásban megtalálható. A jelentkezési határidő május 21.
Giró-Szász András kormányszóvivő keddi sajtótájékoztatóján azt mondta, 41-42 ezer dohányárusító hely van jelenleg, ezután hétezer nemzeti dohánybolt lesz, ebből több mint 5400-nál hirdettek győztest, de előfordulhatott az, hogy akik tartósan ezen a területen családi vállalkozásban dolgoztak, azok nem nyertek. A Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesületének adatai szerint szerint 200 ilyen dohányárusító volt, ezek kétharmada nyert, az új felhívást azonban nem ezen adatok alapján írták ki.