Néhány napja írtuk, hogy a múlt heti szombathelyi közgyűlésen hozott döntés értelmében elővásárlási jogot jegyeztet be az MMIK-ra az önkormányzat.
Annak is utánanéztünk, hogy ki a tulajdonosa az MMIK-t működtető cégnek, így kiderült, hogy idén augusztusban néhány régebbi tulajdonos eltűnt a cégből.
Azóta kiderült, hogy az üzemeltető cég nem azonos az épület tulajdonosával. Az épület tulajdoni lapja szerint
2022. június 9-től a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány az MMIK tulajdonosa.
Az alapítvány székhelye a Velencei-tó mellett található Kápolnásnyéken van. Hivatalos oldaluk szerint az ott álló Halász-kastély az alapítvány központja. A Nemzeti Művelődési Intézettel és a Lakitelek Népfőiskolával közösen működtetnek és fejlesztenek egy hálózatot a Kárpát-medencében. Az alapítványt az Örökség Kultúrpolitikai Intézet alapította Makranci Zsolt igazgató irányításával.
Az alapítvány feladata, hogy „a művészeti ágak, a történelem és a Kárpát-medencei kortárs kultúra sajátos összefűzésével a Népfőiskola tevékenysége katalizálja a magyar közéletet... stratégiai célja, hogy a Kárpát-medence legkomplexebb művészeti képzését, továbbképzését, magyar nemzeti identitást erősítő művészeti nevelési programját megvalósító intézményeként működjön” – írják magukról.
Az MMIK-t működtető Magyar Nemzeti Innovációs Központ Nonprofit Kft. többségi tulajdonosa, a Baross Imre Alapítvány fő tevékenysége szintén az oktatás, így várható, hogy a kulturális programok felől egyre inkább az oktatás, képzés felé viszik el az MMIK-t.
Az MMIK története
Egykor nyüzsgő kulturális élet volt az MMIK épületében, egészen 2011 végéig. Addig úgynevezett közös fenntartású intézményként működött, a Vas megyei és a szombathelyi városi önkormányzat volt a tulajdonosa és a kezelője. Igaz, ebből is adódtak viták időnként, de nem hagyták lepusztulni az épületet.