Lassan eltűnik a dzsumbujban a Népek Barátsága emlékű Szentgotthárd határában. A helyszínen készült fotókon látszik, hogy a határvonalon álló emlékhely magyar oldalán a füvet még csak-csak lenyírják, az osztrák oldalon a dzsumbuj már teljesen ellepi a létesítményt.
Pedig a rendszerváltás eufóriájában megalkotott emlékmű annak idején csupa pozitív gondolatot fogalmazott meg, a barátság, együttműködés, szolidaritás jegyében. Az emlékhelyet az egykori vasfüggöny vonalán, a Rábafüzes és Szentgotthárd közti bekötőút és a vasúti átjáró mellett állították fel. Ott, ahol a határvonal húzódik.
A zászlórudakon a magyar és osztrák zászlók lobogtak, később az unióssal is kiegészítve. Maga az emlékmű két, fából készült, nyitott vízvezetékből állt, a határ két oldaláról induló vízáramlat a határvonalon folyt össze eggyé.
Az első években rendezvényeket is szerveztek ide, még közös magyar-osztrák piknik is volt, de megtörtént, hogy egy-egy fúvószenekar adott koncertet a határ másik oldalára.
11 éve aztán érdekes demonstráció helyszíne lett az emlékmű. Akkor zajlott a határ mellett fekvő, osztrák ipari parkba tervezett hulladékégető elleni tiltakozás. Ennek jegyében két '48-as ágyút vittek a helyszínre, és a huszáregyenruhás tüzérek el is sütötték azokat Ausztria irányába.