Egyre inkább elszigetelődik a lengyel-magyar barátság az EU-n belül.
Mi is megírtuk, hogy tegnap Budapesten a Karmelita kolostorban találkozott Orbán Viktor és Mateusz Morawieczki lengyel miniszterelnök. A találkozót követő sajtótájékoztatón a két miniszterelnök arról beszélt, hogy komolyan gondolják az Európai Unió hétéves költségvetésének és a COVID helyreállítási alap megvétózását, az ugyanis nemcsak lehetőség számukra, hanem kötelesség is.
Leszögezték, mindaddig, amíg az EU a jogállamisághoz köti az uniós költségvetést, élnek a vétó jogával. A lengyel miniszterelnök szerint ugyanis a jogállamisági mechanizmus rossz és veszélyes az unióra nézve is, míg Orbán úgy vélekedett, nem fogadhatnak el olyan megoldásokat, ami rákényszeríti az országra a migrációt vagy a gender-ideológiát.
Orbán és Morawieczki találkozóját követően több EP-képviselő is a közösségi médiában fejezte ki egyet nem értését a magyar és lengyel vétóval kapcsolatban. A két országon kívül ugyanis az EU mindenik tagállama támogatta azt, hogy jogállamisági feltételekhez kössék az uniós pénzek kifizetését.
Az EP-képviselők megszólalásait a Mérce szemlézte, gyűjtésükből kiderült, hogy az Európai Parlament szóvivője, Jaume Duch például úgy reagált csütörtökön este közzéttet Twitter-bejegyzésében, hogy
“Az Európai Unió nem egy ATM, hanem érdekközösség”.
The European Union is not an ATM, it is a community of values.
— Jaume Duch (@jduch) November 26, 2020
Petri Sarvama, az Európai Néppárt frakciójának jogállamisági megbízottja pedig úgy fogalmazott, hogy “a Fidesz retorikája elképesztően kétségbeesett.
Nem engedünk a jogállamiságból. A Tanáccsal kötött megállapodásunk végleges”
– írta a finn politikus, aki a “kétségbeesett” jelzőre Deutsch Tamás, az EP fideszes képviselőjének legutóbbi megszólalását hozta fel példaként.
Deutsch ugyanis néhány napja a Magyar Nemzetnek adott interjújában többek közt arról beszélt, hogy “a hazug Sargentini-jelentést megszavazó politikusoktól nem fogadunk el leckét jogállamiságból sem”, illetve, hogy “az európai parlamenti diskurzus színvonala Orwell Állatfarmját idézi ahol azt mondjak: „négy láb jó, két láb rossz”.
Az Euronewsnak adott interjújában pedig Manfred Weber, néppárti képviselő érvelését – amely szerint a magyar kormánynak nincs félni valója, ha tiszteli a jogállamiság feltételeit – Gestapóéhoz hasonlította.
Rhetorics coming from #Fidesz are increasingly desperate. We will NOT give in on the rule of law. Agreement with the Council is final. Latest example of desperation is my long-time colleague @dajcstomi whose comments have to be the last drop in @EPPGroup ’s bucket. #RoL #MFF
— Petri Sarvamaa (@petrisarvamaa) November 26, 2020
Roberta Metsola szintén néppárti képviselő azt írta Twitteren, hogy jogállamiság az emberi jogok és szabadságjogok védelméről szól, és a független igazságszolgáltatást, a demokráciát, illetve a szabad sajtót jelenti.
“Ez (a jogállamiság – a szerk.) az európai létünk egyik tartóoszlopa. Ha nem tiszteljük ezeket az értékeket, semmink sem marad. Az álláspontunk világos. Nem fogunk meghátrálni” – írta Metsola.
The rule of law is about protecting everyone's rights & liberties. It means an independent judiciary, democracy & free media. It is the pillar that supports our European way. Without respect for those values there can be nothing else. Our position is clear. We will not back down
— Roberta Metsola MEP (@RobertaMetsola) November 26, 2020
Az Európai Bizottság szóvivője, Eric Mamer pénteken arról beszélt, hogy a bizottság “technikailag” is felkészül arra, hogy a következő hét évet a lengyel és magyar kormány által blokkolt keretek között kell majd lebonyolítani. Mamer szerint számolnak azzal, hogy az új költségvetés hiányában hónapról hónapra fog történni a tervezés azért, hogy ha mégis elhárulnak az akadályos és megkapják az új költségvetést, akkor a következő hónaptól már azzal tudjanak számolni.
Ez ugyanakkor a szóvivő szerint azt is jelenti, hogy az átmeneti időszakban az uniós források csak nagyon korlátozottan lesznek elérhetőek a tagállamok számára. Az Orbánék által megvétózott költségvetésből ugyanis többek közt olyan programokat is finanszíroztak volna, mint a klímasemlegességet célul kitűző, a közös védelmi, kutatás-fejlesztési program vagy a külső határok megerősítésére – írja a HVG.