„Több jelzés érkezett a Kamara vezetéséhez, hogy a Belügyminisztérium-OKFŐ képviselő kollegiális megbízott fogorvosok egy lista segítségével jelzik a kollégáinknak, kikre szavazzanak a kamarai választásokon” – olvasható a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Facebook-posztjában. A bejegyzés szerint
„Ez egy példátlan külső beavatkozás az autonóm Orvosi Kamara választási folyamatába.”
Álmos Péter, a MOK alelnöke a Telex megkeresésére elmondta, bár a MOK független testület, szakmai önkormányzat, amely négy évente választ küldötteket, képviselőket a tagjai közül, a Belügyminisztérium munkatársai – az úgynevezett kollegiális vezetők, akik közül most már nem is mindenki MOK-tag – elkezdtek listákat küldeni a tagoknak azzal, hogy kire kell szavazni a kamara következő választásán. A listákon az államigazgatási pozíciójukat is feltüntették is, és azt az e-mail kontaktlistát használták, amit ebben a pozícióban birtokolnak. A MOK alelnöke hozzátette,
egyelőre a fogorvosi testülettel kapcsolatban derült ki biztosan, hogy ezzel a módszerrel próbálták meg befolyásolni a tagokat.
Különösen aggályos szerinte, hogy azoknak a neveit tartalmazó szűkített listát küldtek ki a fogorvosoknak, akikkel a Belügyminisztérium „együtt tud működni”. A MOK több helyről származó információk alapján állítja, hogy több megyében küldtek ki ilyen előválogatott listákat a kamarai tagoknak, és bár a kamarán belül lehet kampányolni, ez kamarán kívüli beavatkozás a kollegiális vezetők részéről, amivel az alá-fölérendeltségi viszonyt használják ki.
A portál kérdéseire a Belügyminisztérium a cikk megjelenése után válaszában azt írta, „a tárcának a Magyar Orvosi Kamara idézett közleményében foglaltakhoz és a kamarai választáshoz nincs köze”.
MOK-elnök: Innentől nem a szakma hozza az etikai szabályokat, hanem a belügyminiszterKincses Gyula egy interjúban beszélt arról, hogy hogyan változott meg a kormány és a MOK viszonya, és hogy mik az új törvény veszélyei.
Magyarnarancs.hu·márc. 6.
|