A 20. század végén a kiterjedt erdőirtás számos növényfaj feltételezett kihalásához vezetett Nyugat-Ecuadorban, köztük volt a Gasteranthus extinctus. Legalábbis a tudomány akkori állása szerint, és a szakemberek ezért is adták neki ezt a nevet.
Ám annak ellenére, hogy a jelentések szerint Ecuador nyugati felében az erdők több mint 97 százaléka megsemmisült vagy mezőgazdasági területté alakult azóta – beleértve a Centinela-gerinc nagy részét is –, a kutatók tavaly nyáron újra elkezdték a kutatást a területen: először műholdfelvételek átvizsgálásával azonosították az érintetlen elsődleges esőerdőket.
Centinela mitikus hely a trópusi botanikusok számára – mondta Nigel CA Pitman, a felfedezés egyik kutatója a The Guardian online portálnak. – De mivel a szakterület vezető kutatói már leírták a megfigyeléseik eredményeit, eddig senki sem ellenőrizte vissza azokat; tehát senki nem ment vissza, hogy megerősítse azt, hogy az erdő eltűnt, és ezek a fajok is kihaltak.
A tudósok most elmentek Centinelába, és saját bevallásuk szerint azt gondolták, hogy „összetöri a szívüket, de ehelyett a végén beleszerettek."
A trópusi vadvirágot, a Gasteranthus extinctus-t neonnarancssárga szirmok és nagy alsó tasakszerű képződmény jellemzi, ahol a beporzók be- és kiléphetnek.
A kutatók már a keresés első néhány órájában azonosították a növényt, és a szárított herbáriumi példányok képeit, vonalrajzokat és írásos leírást használtak referenciaként.