Úgy fest, hogy kifelejtette költségvetési beszámolójából a Külgazdasági- és Külügyminisztérium a 2020-as, botrányosan túlárazott lélegeztetőgép beszerzést – írja a Népszava. A lap úgy tudja, hogy a külügy 113 oldalas beszámolójában egy szóval sem említi a gépek beszerzését, valamint hiányzik 517 milliárd forint is a dokumentumból, amit feltehetően ezekre költöttek el.
Ahogy arról tavaly a hvg.hu is hosszasan beszámolt, a kormány nagyjából 20 ezer lélegeztetőgépet vett a járvány első hullámának felfutásakor. Ezek egy jórésze ha nem is volt teljesen használhatatlan, de non-invazív volt, vagyis intenzív ellátásra alkalmatlan. A legnagyobb problémát az okozta, hogy bár a COVID-osztályokon volt olyan gép, amivel a betegeket tudták kezelni, azonban kevés volt az olyan orvos, aki ezeket kezelni tudta. A kormány és a külügy az elmúlt egy-másfél évben kitartóan hallgatott a kínos részletekről, azzal hárították el az érdeklődőket, hogy a pénz nem számít, ha emberéletről van szó.
A kormány a napokban nyújtotta be 2020-as pénzügyi beszámolóját a parlamentnek, a külügy beszámolójában pedig a lélegeztetőgép – ebben az összefüggésben – mint szó, nem is szerepel. Annak ellenére sem, hogy Szijjártó Péter miniszter még jutalmakat is osztogatott a beszerzésben résztvevő diplomatáknak. A tárca beszámolójában annyit közölt, hogy „az operatív törzs feladatszabása alapján” a külképviseletek 559,2 milliárd forint plusz forrást kaptak orvosi eszközök beszerzésére, ebből pedig 517,55 milliárdot ki is fizettek. A beszámolóból az azonban hiányzik, hogy kinek jutott az összegből, valamint hogy pontosan mire fizettek.
Megszereztük a listát: kiktől vett, és kikkel szereltetett be a kormány lélegeztetőgépeket?
A Külügyminisztérium tájékoztatása szerint a lélegeztetőgépek átlagára 56 647 euró, átszámítva durván 19 millió forint volt. A gépek üzembe helyezésére további 7,5 milliárd forintot költöttek.
Megszereztük a listát – így költött el baráti cégeknél tízmilliárdokat a külügy lélegeztetőgépekre
Több hónapnyi levelezés, majd a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatalhoz érkezett bejelentés után a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kiadta lapunknak a lélegeztetőgépek vásárlásával kapcsolatos szerződések mellékleteit, amelyekből kiderül, kitől mennyi eszközt vett és mennyiért. A legtöbb pénzt egy olyan cégnél költötték el, amely Orbán Viktor egyik főtanácsadójának köréhez köthető, a legszembetűnőbb pedig az árak közötti összevisszaság: egyetlen olyan azonos típusú gép sincs, amelyet az egyes beszállítók ugyanannyiért adtak el a KKM-nek.