Norvégiába menekült a Wagner egyik tisztje, Andrej Medvegyev, aki a zsoldoscsapat egy különítményének volt parancsnoka Ukrajnában, ám az orosz csapatok által elkövetett háborús bűntettek láttán dezertált – írja a BBC. A 26 éves Medvegyevet a norvég hatóságok őrizetbe vették és illegális határátlépéssel vádolták meg, jelenleg Oslóban tartják fogva. A határőrség helyi parancsnoka szerint az elfogott férfi már nekik is jelezte, hogy politikai menedéket kér. Medvegyev kilétét azóta megerősítette a Gulagu orosz ellenzéki emberi jogi csoport is, ők segítették ugyanis a férfit Oroszország elhagyásában.
A csoport alapítója, Vlagyimir Oszecskin elmondta a portálnak, hogy Medvegyev 2022 júliusában írt alá egy négy havi szolgálatra kötelező szerződést a zsoldoscégnél, korábban hivatásos katona volt, de 2017 és 18 között ült börtönben is. A férfit egy Ukrajnában harcoló Wagner-különítmény parancsnokává tették meg és heti rendszerességgel 30-40 katonát bocsátottak a rendelkezésére. Oszecskin azt is elmondta, hogy Medvegyev akkor döntött a dezertálás mellett, amikor értesült róla, hogy a Wagner határozatlan időre írná át a szerződését. Ezt követően két hónapon át bujkált Oroszországban, majd múlt héten érkezett Norvégiába.
Ügyvédje, Brynjulf Risnes közölte, hogy Medvegyev Ukrajnában több háborús bűncselekménynek is szemtanúja volt, ahogyan azt is látta, hogy a Wagner belső biztonsági szolgálata dezertőröket végzett ki. Risnes hozzátette, hogy tudomása szerint Medvegyev nem üres kézzel érkezett Norvégiába, hanem az Ukrajnában elkövetett egyes orosz háborús bűnök bizonyítékaival, amiket szívesen megosztana a nyomozószervekkel.
Vlagyimir Putyin közeli szövetségese, a Wagner alapítója, Jevgenyij Prigozsin maga is elismerte, hogy Medvegyev tagja volt a szervezetnek, ugyanakkor az egyik cége által kiadott kommüniké szerint a férfi norvég állampolgársággal rendelkezik és a skandináv ország állampolgáraiból szerveződött zászlóalj parancsnoka volt. Prigozsin közleményében arra is felhívta a figyelmet, hogy Medvegyev igen veszélyes és azzal is megvádolta a férfit, hogy éppen ő volt az, aki rosszul bánt a rábízott foglyokkal.
Brit hivatalos személyek szerint az Ukrajnában küzdő orosz erőknek mintegy 10 százalékát tehetik ki a Wagner fegyveresei, akik jelentős szerepet játszottak a donbaszi Szoledar városának múlt heti bevételében. A Wagner tagjai közül ezreket orosz börtönökből verbuváltak, Prigozsin pedig személyesen ígért szabadságot a fogvatartottaknak hathavi ukrajnai szolgálatért cserébe.