Hét eleji kijevi útjáról beszélt, pénteki moszkvai tárgyalásáról viszont nem nyilatkozott Orbán Viktor miniszterelnök a szokásos reggeli rádióinterjúban.
A hvg.hu szemléje szerint a kormányfő azt mondta, Magyarországnak tisztában kell lennie a súlyával, de fontos az is, hogy legyen párbeszéd, mert anélkül nem jön el a béke. Orbán Viktor – talán utalva Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének a megjegyzésére – előrebocsátotta, hogy az uniós soros elnökség nem jogosítja fel arra, hogy bárki másnak a nevében tárgyaljon, de neki nincs is szüksége ilyen felhatalmazásra, mert nem képvisel semmit, csak elmegy bizonyos helyekre, ahol kérdéseket tesz fel és tényeket tisztáz.
Arról, hogy elmegy-e most Moszkvába, nem beszélt, csak arról, akkor szabad ezekről a tárgyalásokról beszélni, ha már lezajlottak.
Márpedig a jelek szerint tényleg Moszkvába utazott: a hvg.hu írása szerint pénteken délelőtt háromnegyed tizenegykor már Minszket is elhagyta az a repülőgép, amellyel a miniszterelnök szokott utazni. A gép Szlovákia felé indult el, majd Lengyelországon át repült Fehéroroszországba.
A Magyar Távirati Iroda pénteken 11 óra 20 perckor ezt jelentette: „Békemissziója keretében Orbán Viktor miniszterelnök Moszkvába érkezett – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke pénteken. A kormányfő Vlagyimir Putyinnal, Oroszország elnökével találkozik – olvasható a közleményben.”
A Patrióták Európáért nevű politikai szövetségről azt mondta, hétfőn tartják meg alakuló ülésüket, akkor derül ki, hogy kik alkotják a tagságot.
Orbán Viktor egész Európa jövőjét befolyásoló folyamatnak nevezte a franciaországi választást, és úgy gondolja, most jobban állnak a hazafiak, Ausztriában és Csehországban is átvehetik a hatalmat, ahogyan Belgiumban. Úgy gondolja, az Európai Tanácsban máris erősebb képviselete van ennek a csoportnak, mint ahogyan látszik.
A magyar miniszterelnök kereskedelmi háborútól tart, és reméli, a kínai autókra kirótt büntetővámok – amelyeket megszokott szavajárása szerint a brüsszeli bürokraták hoztak meg – csak ideiglenesek lesznek, hiszen az európai autógyártók is tiltakoznak ellene.
A legutóbbi kormányülésen szóba kerültek a légi közlekedés problémái is. Orbán tűrhetetlennek nevezte a helyzetet, és úgy ítéli meg, akiknek a rendet kellene biztosítaniuk, nem emberségesen járnak el. „A repülőteret most vesszük át, abban bízom, ahogy a fizikai átvétel is megtörténik, akkor a helyzet javulni fog” – mondta a miniszterelnök. Felszólította az illetékes minisztereket, hogy tartassa be az üzemeltetőkkel, a légi irányítással és a földi kiszolgálással a követelményeket.
A benzinárról szólva azt mondta, miniszterelnök létére nem az a dolga, hogy fenyegetőzzön, de „ha egyszer kötünk egy megállapodást az üzemanyag-forgalmazókkal, akkor azt be kell tartani”. Intézkedni fog a kormány annak érdekében, hogy az árak normalizálódjanak.