A csillagászok ezeket a rejtélyes égitesteket ultrafényes röntgenforrásoknak (ULX) nevezik, és körülbelül 10 milliószor több energiát bocsátanak ki, mint a Nap. Ezzel megszegik az Eddington-határ néven ismert fizikai törvényt, amely meghatározza, hogy egy adott méretű objektum milyen fényes lehet. Ez azért fura, mert ha egy objektum átlépi az Eddington-határt, akkor darabokra robban.
A titokzatos ULX-ek azonban 100-500-szorosan túllépik az Eddington-határt, mégsem semmisülnek meg.
A tudósok sem értik, miként lehetséges ez, mert ellentmond minden ismert fizikai törvénynek – írja a NASA közleménye.
A The Astrophysical Journal című folyóiratban közzétett új megfigyeléseket a NASA Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR) távcsőrendszer segítségével tették, amely a világegyetem nagyenergiájú röntgensugarait látja. Az eredmények alapján megerősítették, hogy egy bizonyos ULX, az M82 X-2 annyira fényes, hogy az nehezen magyarázható. Először úgy gondolták, hogy az extrém fényesség pusztán optikai csalódás, de az utólagos vizsgálatok szerint nem ez a helyzet, és az M82 X-2 fényessége tényleg sokszorosan meghaladta az Eddington-határértéket.
Mi lehet valójában a rejtélyes objektum?
A csillagászok korábban úgy vélték, hogy az ULX-ek fekete lyukak lehetnek, de az M82 X-2 inkább egy neutroncsillagnak tűnik. A neutroncsillagok a Naphoz hasonló csillagok halálakor megmaradt magok. Egy neutroncsillag olyan sűrű, hogy felszínén a gravitáció körülbelül 100 billiószor erősebb, mint a Földön. Bármely anyag, amelyet a halott csillag a felszínére vonz, robbanásszerű hatást fejt ki.
Ha egy pillecukrot egy neutroncsillagra dobnánk, akkora erejű robbanást idézne elő, mintha egyszerre több ezer hidrogénbombát robbantanánk fel a Földön" – írta a NASA.