A magyar miniszterelnök-helyettes a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi kollégiumának pénteki avatóján megjegyezte: szégyen, hogy a - magyarországi költségvetési támogatásból működő - tanintézmény finanszírozásához a román állam egy fillérrel sem járul hozzá. Semjén Zsolt szerint ezáltal Románia román állampolgárokat diszkriminál.
"Romániában a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok és hallgatók az óvodától az egyetemig anyanyelvükön tanulhatnak. Olyan romániai egyetemeken, mint a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE), a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE), és a marosvásárhelyi Művészeti Egyetem államilag finanszírozott magyar tannyelvű felsőoktatás működik" - mutatott rá Costoiu.
A miniszter megjegyezte, hogy a román állam etnikai megkülönböztetés nélkül ösztöndíjakat, utazási kedvezményeket, ingyenes táborokat, bentlakásokat és ellátást is biztosít az egyetemi hallgatóknak.
"Örömömre szolgál, hogy egy nyitott, európai, korszerű oktatási rendszerünk van, amely támogatja az etnikai kisebbségeket nyelvük és identitásuk megőrzésében" - jelentette ki Mihnea Costoiu felsőoktatási miniszter.
Romániában az oktatási törvény nem teszi lehetővé egy önálló állami magyar egyetem megszervezését, amit a magyar közösség 1990 óta nyíltan követel. Az önálló Bolyai Egyetem újraindítását sürgető tízezres tüntetéseket és több mint 600 ezer összegyűjtött aláírást Bukarest szakadár törekvésnek bélyegezte meg.
A 2011-ben elfogadott új tanügyi törvény előírta, hogy a multikulturális (többnyelvű) kétnyelvű egyetemeken működő magyar tagozatok az intézményen belül bizonyos önállóságot kapjanak, de a három tanintézmény közül ez csak kettőben valósult meg: a MOGYE román többségű szenátusa az egyetemi autonómiára hivatkozva a magyar tagozat autonómiáját elszabotálta.
A romániai állami felsőoktatásban az utóbbi húsz évben valóban bővült a magyar tannyelvű kínálat, de továbbra is megoldatlan a magyar tannyelvű műszaki, mezőgazdasági, állatorvosi és jogi képzés az állami felsőoktatásban.
Romániában a magyar fiatalok nem képviseltetik magukat számarányuknak megfelelően a felsőoktatásban: míg a romániai magyarság az összlakosság 6,5 százalékát teszi ki, az egyetemisták mintegy 4 százaléka magyar és alig 1,2 százaléka tanul magyarul.
A Kolozsvári Akadémiai Bizottság 2011-ben megjelent tanulmánykötete szerint 1 millió egyetemista van Romániában, és ebből csupán 39 ezer magyar anyanyelvű, de közülük is csak minden harmadik tanul anyanyelvén az egyetemen.
A romániai oktatási rendszerben magánegyetemként működő Sapientia EMTE-t a magyar történelmi egyházak által 2000-ben bejegyzett Sapientia Alapítvány hozta létre. A magyar kormány és az Országgyűlés 1999-ben döntött úgy, hogy támogatja az önálló erdélyi magyar egyetemi oktatást, és létrehozza az Erdélyi Magyar Tudományegyetemet.
Az intézményi akkreditációról szóló törvény 2012-ben fogadta el a bukaresti parlament: ekkor jogilag lehetővé vált az, hogy a Sapientia román állami támogatásban részesüljön. A támogatás elmaradásánál a bukaresti hatóságok többször arra hivatkoztak, hogy a többi romániai magánegyetem sem részesül állami támogatásban.