[ESET] Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit. 2015 májusában a nepáli földrengést is kihasználták a bűnözők, és számos átverési próbálkozást regisztráltak: kártevős oldalak, kémprogramos linkek szerepelnek szenzációs felvételeket ígérő álhírekben, az állítólagos jótékonysági gyűjtés kapcsán terjesztett kéretlen üzenetekben.
Az ESET Radar Report e havi kiadásában ezúttal többek közt arról esik szó, hogy minden különleges esemény, természeti katasztrófa hírét felhasználják a számítógépes csalók. Emlékezetes lehet, hogy annak idején a Storm Worm kártevőnek is innen ered az elnevezése. A 2010-es izlandi vulkánkitörés is megkapta a maga kártevős próbálkozásait, csak úgy, ahogy a Sandy hurrikán kapcsán is megjelentek különféle átverések, fertőzések, hamis adománygyűjtések.
Ezúttal a nepáli földrengést használják ki a bűnözők, és sajnos ilyenkor is jönnek az átverések zsinórban: kártevős oldalak, kémprogramos linkek szerepelnek szenzációs felvételeket ígérő álhírekben, az állítólagos jótékonysági gyűjtés kapcsán terjesztett kéretlen üzenetekben. Ez utóbbi csalási forma miatt érdemes alaposan utánanézni, rákérdezni az adományt gyűjtő szervezetre, mielőtt támogatnánk azt.
Mindig ellenőrizzük le a szervezet korábbi visszamenőleges történetét, de az is jó ötlet, ha a hivatalos adománygyűjtők listáján is megkeressük őket. Ha az adománygyűjtők futárral vagy távolból postai úton szeretnék begyűjteni a pénzt, akkor is gyanakodhatunk csalásra.